Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W sytuacji gdy w otrzymanej fakturze wszystkie dane dotyczą innego nabywcy, korekta błędnych danych związana ze zmianą danych nabywcy odbywa się poprzez wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej lub poprzez wystawienie przez nabywcę noty korygującej. Zgodnie z art. 106k ust.1 ustawy o VAT, to nabywcy są uprawnieni do wystawienia not korygujących, a sprzedawca do ich akceptacji.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 5 października 2020 roku, nr 0111-KDIB3-1.4012.591.2020.1.IK.

Sytuacja Podatnika

W działalności gospodarczej Podatnika zdarzają się sytuacje, w których klient wnosi o korektę faktury w postaci zmiany danych nabywcy. Najczęściej wynika to z dwóch następujących przyczyn:

klient błędnie wskazał swoje dane jako osoby fizycznej (konsumenta) zamiast danych prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej lub spółki, podczas gdy zakup był związany z tą działalnością,

klient błędnie wskazał swoje dane jako osoby fizycznej (konsumenta), zamiast danych jego pracodawcy będącego przedsiębiorcą, a dokonany zakup związany jest z wykonywanymi przez niego czynnościami służbowymi (a w konsekwencji stanowi koszty działalności gospodarczej pracodawcy).

Pomimo błędnego wskazania danych nabywcy faktura została dostarczona do właściwego podmiotu tj. osoby, która jednocześnie jest przedsiębiorcą lub pracownikiem danego przedsiębiorcy.

 

Stanowisko Dyrektora

W myśl art. 106k ust. 1 ustawy o VAT, nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą. Według regulacji ust. 2 tego artykułu, faktura, o której mowa w ust. 1, wymaga akceptacji wystawcy faktury.

Dyrektor wskazał, że w sytuacji, gdy w otrzymanej fakturze wszystkie dane dotyczą innego nabywcy, korekta błędnych (nieprawidłowych) danych związana ze zmianą danych nabywcy odbywa się poprzez wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej lub poprzez wystawienie przez nabywcę noty korygującej. W konsekwencji zmiana wszystkich danych nabywcy wynikających z przyczyn opisanych we wniosku może nastąpić przez wystawienie przez nabywcę noty korygującej.

W opisanej sprawie to nabywcy usług otrzymują faktury (z błędnymi danymi). Tym samym zgodnie z art. 106k ust. 1 ustawy o VAT, to oni są uprawnieni do wystawienia not korygujących, a Podatnik zgodnie z art. 106k ust. 2 ww. ustawy do ich akceptacji.

Podstawa prawna: art. 106k ust. 1 i 2,  ustawy o podatku od towarów i usług.