Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

September 9, 2011

Wystawienie zbiorczej faktury na podstawie kilku paragonów

0 1029

Nasza spółka dokonuje sprzedaży towarów w sklepach. Mamy klientów, którzy codziennie dokonują drobnych zakupów i życzą sobie otrzymania faktury VAT. Czy możemy, na podstawie kilku paragonów, wystawić takim klientom jedną fakturę, dokumentującą sprzedaż dokonaną w danym tygodniu?

ODPOWIEDŹ

Tak, Państwa spółka może wystawić jedną fakturę dokumentującą sprzedaż dokonaną w danym tygodniu na podstawie kilku paragonów.

UZASADNIENIE

Podatnicy podatku od towarów i usług nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób są zobowiązani do wystawienia faktury VAT. Wynika to z art. 106 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Faktura VAT dokumentująca sprzedaż na podstawie kilku paragonów powinna zawierać elementy z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, tj:

1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;

2) numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;

3) numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”;

4) dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury;

5) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;

6) miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług;

7) cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);

8) wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);

9) stawki podatku;

10) sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;

11) kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;

12) kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem oraz daty poszczególnych sprzedaży z paragonów potwierdzających dni zakupu.

Jednocześnie należy podkreślić, iż faktury VAT, zgodnie z § 7 ust. 1 powyższego rozporządzenia, wystawiane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych mogą nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej nabywcy.

Ponadto, zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, fakturę VAT dokumentującą sprzedaż towaru lub wykonanie usługi, należy wystawić nie później niż siódmego dnia od momentu powstania obowiązku podatkowego. Jednocześnie spółka powinna do wystawionej kopii faktury potwierdzającej sprzedaż zarejestrowaną przy zastosowaniu kasy rejestrującej, na podstawie § 7 ust. 3 powyższego rozporządzenia, dołączyć paragony dokumentujące tę sprzedaż.

W podobnej sytuacji została wydana interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 lipca 2010 r., nr IPPP1-4441-82/10-2/Igo.

Izabela Mańczyńska