Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Moja firma zakupiła od zagranicznego przewoźnika bilety kolejowe na przewóz pasażerów z Moskwy do Warszawy. Czy ta transakcja stanowi import usług? Czy można zastosować stawkę VAT 0% właściwą dla transportu międzynarodowego?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Powyższy przepis wskazuje na zasadę terytorialności - opodatkowaniu podlegają odpłatne świadczenie usług i odpłatna dostawa towarów – jeżeli są wykonane na terytorium kraju. W przypadku świadczenia usług, dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług istotnym jest określenie miejsca ich świadczenia. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy usługa będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Zgodnie z art.28f ust.1 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług transportu pasażerów jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. §4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje szczególne miejsce świadczenia usług międzynarodowego transportu osób, jako terytorium kraju, ale jedynie w sytuacji, gdy transport jest wykonywany środkami transportu morskiego lub lotniczego. W przypadku świadczenia usługi kolejowego transportu osób, miejsce świadczenia określa się zatem według zasady określonej w art.28f ust.1 ustawy o VAT, tzn. miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości, niezależnie od tego czy usługa jest świadczona na rzecz podatnika, czy podmiotu niebędącego podatnikiem.

Oznacza to, że opisana przez Panią usługa będzie uznana za świadczoną na terytorium Polski jedynie w tej części, w jakiej transport przebiega przez terytorium naszego kraju i jedynie w tej części można rozpatrywać wystąpienie importu usług. Zgodnie z art.2 pkt 9 ustawy o VAT przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art.17 ust.1 pkt 4. Zgodnie z art.17 ust.1 pkt 4 ustawy natomiast podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju. Z zadanego pytania nie wynika, czy zagraniczny przewoźnik posiada na terytorium Polski stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, zakładam jednak, że takiego miejsca nie posiada. W takiej sytuacji w stosunku do opisanej usługi wystąpi import usług w odniesieniu do tej części usługi, w jakiej transport przebiega przez terytorium Polski.

Zgodnie z art.83 ust.1 pkt 23 ustawy o VAT stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Dla potrzeb podatku od towarów i usług definicja transportu międzynarodowego w odniesieniu do transportu osób została zawarta w przepisie art.83 ust.3 pkt 2 lit. a) – c) ustawy o VAT. Zgodnie z powyższym przepisem, przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust.1 pkt 23, rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego:

• z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,

• z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju,

• z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt).

Opisana w pytaniu usługa transportu kolejowego pasażerów z Moskwy do Warszawy spełnia powyższą definicję transportu międzynarodowego, podlegającego opodatkowaniu stawką VAT 0%.

W myśl art.83 ust.5 pkt 4 ustawy o VAT dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w ust.1 pkt 23, są, w przypadku transportu osób, międzynarodowy bilet lotniczy, promowy, okrętowy lub kolejowy, wystawiony przez przewoźnika na określoną trasę przewozu dla konkretnego pasażera.

Odnosząc powyższe przepisy prawa podatkowego do Pani pytania oraz przyjmując założenie, że zagraniczny przewoźnik nie posiada na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, stwierdzić należy, że opisana usługa międzynarodowego transportu kolejowego będzie stanowiła import usług tylko w zakresie, w którym odbywa się na terenie Polski i będzie podlegała opodatkowaniu stawką VAT 0%.

Bożena Sawicka