Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

May 1, 2017

Zakup i sprzedaż monet na terenie USA a podatek VAT

0 1192

Jaką stawkę VAT należy zastosować w przypadku gdy podmiot z siedzibą w Polsce, dokona sprzedaży srebrnych monet o wadze 1 uncji (monety kolekcjonerskie)? Zakup monet będzie od firmy z USA i sprzedaż tych monet nastąpi do innej firmy w USA. Towar nie opuści USA. Drugą opcją dla tej transakcji jest sprzedaż usługi prowizji. Czy do tej transakcji należy dokonać jakiś innych opłat poza VAT? 

ODPOWIEDŹ

Dostawa monet kolekcjonerskich nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż ma miejsce w całości poza terytorium kraju. Usługi pośrednictwa opodatkowane będą w miejscu, w którym usługobiorca posiada siedzibę, czyli również na terytorium USA.

UZASADNIENIE

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o podatku od towarów i usług, przez import towarów - rozumie się przywóz towarów z  terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej. Tymczasem, w opisanej w pytaniu sytuacji, towar nie opuści terytorium USA, tak więc nie będziemy mieli do czynienia z importem towarów.

Również nie wystąpi w tym przypadku eksport towarów, do którego możliwe byłoby zastosowanie stawki VAT w wys. 0%, bowiem musiałby nastąpić wywóz towarów z terytorium kraju - Polski poza terytorium Unii Europejskiej, tymczasem zakupiony towar nie opuści terytorium USA.

Miejscem opodatkowania w tym przypadku będzie miejsce rozpoczęcia wysyłki lub transportu (czyli USA) - zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Stąd też, ponieważ dostawa towarów dokonana przez polskiego podatnika ma miejsce na terytorium Stanów Zjednoczonych, należy ją opodatkować zgodnie z obowiązującymi tam przepisami. Może się to wiązać z koniecznością rejestracji Ppolskiego podatnika na potrzeby podatku na terenie USA.

Jeśli Czytelnik będzie jedynie pośredniczył w  sprzedaży/zakupie towaru na terenie USA (czyli nie nabywa prawa do  dysponowania towarem jak właściciel), za  co  należy mu się prowizja, dla celów VAT traktowany będzie jak podmiot świadczący usługę. Przez świadczenie usług rozumie się bowiem każde świadczenie na  rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ustawy o  VAT).

W  przypadku, gdy prowizja należna jest od podatnika mającego siedzibę w Stanach Zjednoczonych, to miejsce świadczenia usługi pośrednictwa trzeba ustalić zgodnie z  zasadą ogólną wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT. Będzie ono zatem znajdowało się w  kraju, w  którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej (czyli w USA). Usługa pośrednictwa nie będzie zatem podlegała opodatkowaniu VAT w  Polsce. Podatnik powinien ją udokumentować fakturą bez kwoty podatku.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: Pomimo że usługa pośrednictwa, o  której mowa, nie podlega opodatkowaniu w kraju, należy ją wykazać w deklaracji VAT-7(17) w pozycji  11 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju”. Dostawy monet do kontrahenta z USA nabytych od innego kontrahenta w USA nie wykazuje się w deklaracji.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 2 pkt 7 i pkt 8, art. 8 ust. 1, art. 22 ust. 1 pkt 1, art. 28b ust. 1 ustawy o VAT.