Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zakup opon z montażem na terytorium Holandii

Artykuły | October 30, 2019 | NR 95
0 1835

Otrzymałam fakturę od kontrahenta z Holandii dotyczącą zakupu 2 opon do samochodu ciężarowego wraz z montażem. Na fakturze nie ma informacji o odwrotnym obciążeniu. Nabycie opony zamontowanej nie jest WNT ani dostawą wraz z montażem, nie ma przemieszczenia pomiędzy Państwami, a miejscem dostawy jest Holandia. Podmiot z Holandii nie doliczył podatku na fakturze, ale wykazał wartość z faktury, jako kwotę brutto. Czy zaliczyć transakcję jako import usług, rozliczyć VAT i wykazać w deklaracji VAT-7 w poz. 29 i 30 i poz. 45 i 46.

ODPOWIEDŹ

Zakup opon wraz z montażem na terytorium Holandii bez ich przemieszczenia na terytorium Polski nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Natomiast usługa montażu która najprawdopodobniej nie została wyszczególniona odrębnie na fakturze stanowi koszt dodatkowy do zakupu opon. Całość, zarówno zakup opon jak i usługę montażu Czytelniczka powinna odpowiednio rozliczyć, jako nabycie krajowe według przepisów holenderskich. Przeniesienie prawa do dysponowania, jak właściciel do tego towaru następuje również na terytorium Holandii. Nabycie to nie będzie wykazywane w deklaracji polskiej.

UZASADNIENIE

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów to nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami. Towary te w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. W powyższym przypadku z opisu wynika, że Czytelnika zakupiła opony na terytorium Holandii i tam również doszło do ich dostawy. Opony nie są transportowane ani wysyłane do innego kraju. Zatem brak jest spełnienia podstawowego warunku dotyczącego przemieszczenia towaru, dlatego powyższa transakcja nie może być uznana za WNT. 
Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług miejscem dostawy towarów niewysyłanych ani nietransportowanych jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy. Oznacza to, że miejscem dostawy, a więc krajem opodatkowania tej dostawy jest terytorium Holandii i dla sprzedawcy holenderskiego stanowi krajową dostawę towarów, która podlega opodatkowaniu zgodnie z zasadami obowiązującymi w tym kraju, zatem sprzedawca winien był opodatkować dostawę, chyba że nie jest podatnikiem podatku od wartości dodanej, wówczas Czytelniczka musiałaby zapoznać się z regułami obowiązującymi w Holandii i ustalić czy nie ciąży na niej obowiązek rozliczenia podatku w Holandii. W opisanej sytuacji nabycia opon nie należy wykazywać w deklaracji polskiej.

Ewidencja w deklaracjach: Brak


Podstawa prawna: art. 9 ust. 1, art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.