Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

August 3, 2015

Zakup towarów w Niemczech bez przemieszczenia do Polski a WNT

0 3464

Dostałam fakturę za komputery od niemieckiej firmy w kwocie brutto z doliczonym niemieckim podatkiem VAT. Komputer dostarczono do naszej spółki matki w Niemczech a stamtąd wraz z innymi rzeczami ma on przyjechać do Polski. Zakładam, że to właśnie dlatego doliczono VAT, ale nigdzie nie ma informacji o tym na fakturze, nie mam też CMR. Jak powinnam tę fakturę zaksięgować? VAT-UE od wartości brutto policzyć, czy netto bez VAT, czy to w ogóle jest WNT? Data wystawienia faktury 23 kwietnia 2015 roku, a towar przyjedzie do Polski nie wiadomo kiedy?

ODPOWIEDŹ

W opisanej sytuacji z uwagi na brak przemieszczenia towaru z terytorium Niemiec do Polski nie wystąpiła transakcja WNT. Niemiecki podatek oczywiście nie podlega odliczeniu w deklaracji VAT, dlatego też wartość faktury w kwocie brutto należy zaksięgować w koszty. Otrzymanie komputerów w późniejszym terminie z uwagi na przemieszczenie towarów spowoduje wystąpienie WNT a w związku z tym konieczność wykazania VAT należnego poprzez dokonanie korekty za miesiąc w którym została wystawiona faktura z jednoczesnym prawem do odliczenia w tej samej kwocie i za ten sam miesiąc VAT naliczonego.

UZASADNIENIE

Z treści art.9 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU) wynika, że przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Przepis powyższy stosuje się pod warunkiem, że:

1) nabywcą towarów jest:

a) podatnik, o którym mowa w art.15, lub podatnik podatku od wartości dodanej,

a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,

b) osoba prawna niebędąca podatnikiem,

2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt. 1 lit.a.

Z treści pytania wynika, że Państwa firma dokonała zakupu towarów od podatnika niemieckiego, jednakże towary te nie opuściły terytorium Niemiec i nie wiadomo kiedy to nastąpi. Brak transportu (wysyłki) towarów z Niemiec na terytorium innego kraju UE powoduje, że dostawa ta nie może być uznana za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, gdyż nie spełnia ona definicji określonej w art.9 ust.1 UPTiU. Niemiecki podatnik nie miał wobec tego podstaw do tego, żeby dostawę do Państwa firmy mógł uznać za transakcję WDT, gdyż nie wystąpił wywóz towarów poza terytorium Niemiec. Dlatego też opodatkował sprzedaż niemieckim podatkiem VAT.

Państwa firma nie może odliczyć niemieckiego podatku VAT w deklaracji VAT-7, dlatego też wartość faktury w kwocie brutto należy zaksięgować w koszty.

W przypadku otrzymania komputerów w terminie późniejszym nastąpi wewnątrzwspólnotowe nabycie i wówczas będziecie Państwo zobowiązani do wykazania tej transakcji w rozliczeniu za miesiąc, w którym została wystawiona faktura zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy poprzez dokonanie korekty deklaracji za ten okres. Jednocześnie wykazany podatek należny stanowi dla Państwa podatek naliczony do odliczenia w deklaracji za ten sam okres (art. 86 ust. 10b pkt 2 ustawy).

Dorota Mróz

Biegły Rewident