Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Podatnik zakupił na stronie aukcyjnej amerykańskiej towary do sprzedaży. Firma nie wystawiła faktury ale słyszałam, że wystawiają przed załadunkiem na statek. Czy można na podstawie zamówienia rozliczyć VAT od importu? Towar ma dotrzeć paczką przez firmę kurierską i nie wiem jak z odprawą celną. Zapłaciłam teraz, a towar dotrze pewnie we wrześniu; mam czekać na FV i nic teraz nie robić (nie rozliczać importu, nie płacić cła)? A może cło płaci firma kurierska a ja jej zwrócę?

ODPOWIEDŹ 

Jeżeli towar będzie doręczany przez Firmę Kurierską, obowiązki związane ze zgłoszeniem celnym przywożonych towarów oraz rozliczeniem cła i VAT z tytułu importu towarów będą prawdopodobnie ciążyć na tej firmie. Samo wpłacenie zaliczki na poczet importu towaru nie jest uwzględniane przy rozliczaniu podatku od towarów i usług. 

UZASADNIENIE

Przez import towarów, zgodnie z definicją w ustawie o podatku od towarów i usług należy  rozumieć przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej. 
Każdorazowo, gdy towar jest przywożony spoza Unii Europejskiej następuje  obowiązek zapłaty VAT od importu towarów. Podatnikami mającymi obowiązek rozliczenia VAT od importu są podmioty, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła.
Generalnie, miejscem importu jest zawsze to państwo Unii Europejskiej, na którego terenie towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia na terytorium UE. Jeśli jednak towary zostaną objęte z momentem ich wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej jedną z następujących procedur lub przeznaczeń celnych:

  • procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń,
  • procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych,
  • procedurą składu celnego,
  • procedurą tranzytu, w tym także składowaniem czasowym przed nadaniem przeznaczenia celnego,
  • przeznaczeniem – wprowadzenie towarów do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego

- wówczas miejscem importu takich towarów jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary te przestaną podlegać tym procedurom.
Należy pamiętać, że do podstawy opodatkowania zalicza się również inne koszty, jak np.: prowizje, transport, opakowania i koszty ubezpieczenia, które zostały już poniesione albo będą poniesione do czasu pierwszego miejsca przeznaczenia towarów na terytorium kraju. 
Do podstawy opodatkowania dolicza się także określone w odrębnych przepisach opłaty oraz inne należności, jeżeli organy celne mają obowiązek pobierać te należności z tytułu importu towarów. Obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego, dług celny powstaje natomiast z chwilą dokonania zgłoszenia celnego ( nie dotyczy procedury uproszczonej). 
Uproszczeniu z pewnością podlega rozliczenie VAT od importu towarów doręczanych w formie przesyłek pocztowych lub kurierskich. Firma kurierska może podjąć w imieniu odbiorcy lub nadawcy przesyłki takie czynności jak:

  • wypełnić wszelkie wymagane dokumenty, poprawić kody produktów lub usług, jak również uregulować wszelkie należności celne, podatki,
  • działać w charakterze spedytora upoważnionego przez nadawcę do celów kontroli celnej i eksportowej oraz w charakterze odbiorcy wyłącznie w celu wyznaczenia agenta celnego do przeprowadzenia odprawy celnej i zgłoszenia celnego,
  • przekierować przesyłkę do agenta celnego.

Cło jest liczone od całości kosztów związanych z nabyciem towaru – to jest ceny zakupu wraz z kosztami wysyłki. W przypadku niektórych serwisów, np. amerykańskiego Amazonu do ceny produktu od razu doliczana jest zaliczka na poczet opłat celnych (import fees deposit) oraz VAT (według zasad i stawek właściwych dla kraju nabywcy). Dzięki temu kupujący nie musi sam wypełniać zgłoszeń celnych od paczek otrzymywanych z zagranicy – to nadawca pobiera zaliczkę, a następnie reguluje należność do właściwego urzędu celnego. Wysokość opłat zostaje również wpisana do dokumentu SAD, który dostaje się od kuriera. Należy przy tym pamiętać, że serwis internetowy np. Amazon ma prawo samemu zajmować się kwestiami celnymi i naliczać tego typu opłaty – oczywiście jeśli odpowiednie zapisy znajdują się w umowie pomiędzy sklepem internetowym a nabywcą. 

Reasumując,  gdy towar jest doręczany przez Pocztę Polską lub firmę kurierską, obowiązki związane ze zgłoszeniem celnym przywożonych towarów oraz rozliczeniem cła i VAT z tytułu importu towarów ciążą na firmie doręczającej.
Firma kurierska dostarczająca towar po dokonaniu zgłoszenia celnego, przerzuci ciężar podatków przy odbiorze towaru. Należy pamiętać, że VAT i cło naliczane są od wartości towaru powiększonej o koszty transportu.
Należy pamiętać, że VAT od importu towarów należy wykazać tylko w celu odliczenia z tytułu importu towarów jako podatek naliczony. Podatku należnego nie wykazujemy w deklaracji, gdy nie jest stosowana procedura uproszczona. 

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(19) nabycie towarów i usług pozostałych w poz. 45 wartość netto i w poz. 46 podatek naliczony


Podstawa prawna :   art. 2 pkt 7,  art. 17 ust. 1 pkt 1, art.19 a ust.9, art. 26a, art. 33–40 oraz art. 86 ust. 1 w zw. z art. 86 ust. 2 pkt 2 lit.a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.