Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , AKTUALNOŚCI

June 19, 2018

Zakup urządzenia w Niemczech z montażem w Wielkiej Brytanii

0 972

Transakcja zakupu urządzenia od podatnika VAT z Niemiec nie podlega rozliczeniu w Polsce, ponieważ urządzenie nigdy nie przyjechało do Polski.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 24 maja 2018 roku nr 0114-KDIP1-2.4012.231.2018.1.WH

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest producentem urządzeń i linii technologicznych wymagających specjalistycznego montażu oraz próbnego uruchomienia. Wnioskodawca zamówił i zakupił urządzenie od podatnika niemieckiego. Urządzenie zostało odebrane od podatnika niemieckiego i przetransportowane do podatnika brytyjskiego, z pominięciem terytorium Polski. Transport został zorganizowany na zlecenie Wnioskodawcy przez zewnętrzną firmę transportową. Powyższe urządzenie jest częścią składową linii technologicznej montowanej w Wielkiej Brytanii. Transakcja sprzedaży obejmuje kompleksowe świadczenie składające się z dostawy elementów linii zakupionych i wyprodukowanych przez Wnioskodawcę, montażu, uruchomienia oraz przeprowadzenia testów wydajnościowych.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą m.in. kwestii opodatkowania transakcji zakupu urządzenia od podatnika niemieckiego podatkiem od towarów i usług w Polsce.

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – zwanej dalej „ustawą” – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

  2. eksport towarów;

  3. import towarów na terytorium kraju;

  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Natomiast w myśl art. 9 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Natomiast w świetle art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Zatem z przepisu art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy wynika, że miejscem dostawy towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz, jest kraj w którym towary te są instalowane lub montowane (przy czym, nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z przeznaczeniem).

Jednocześnie, zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu.

Transakcja zakupu urządzenia od podatnika niemieckiego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce. Urządzenie zostało odebrane od podatnika niemieckiego i przetransportowane do podatnika brytyjskiego, z pominięciem terytorium Polski. Zatem nabycie przez Wnioskodawcę urządzenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski. Nabycie przez Wnioskodawcę urządzenia nie wypełnia w opisanym przypadku dyspozycji art. 5 ustawy. W szczególności nie ma podstaw do rozpoznania – na podstawie krajowych przepisów o podatku od towarów i usług – nabycia towarów przez Wnioskodawcę jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zdefiniowanego w art. 9 ust. 1 ustawy, gdyż nie występuje jedna z niezbędnych przesłanek takiego nabycia, a mianowicie nie dochodzi do przemieszczenia urządzania na terytorium Polski.

Zatem mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, że skoro montaż towarów nie stanowi prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie towaru zgodnie z przeznaczeniem zgodnie z cytowanym powyżej art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy miejscem świadczenia a tym samym opodatkowania przedmiotowej transakcji jest miejsce, w którym linia technologiczna jest montowana (instalowana), czyli terytorium Wielkiej Brytanii.

Wobec powyższego stwierdzić należy, że przedmiotowa transakcja sprzedaży linii technologicznej dla podatnika brytyjskiego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 oraz art. 22 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.