Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

September 1, 2013

Zapłata za sprzedaż wysyłkową a kasy rejestrujące

0 829

Prawo do zwolnienia z ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej sprzedaży realizowanej w systemie wysyłkowym przysługuje gdy zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku, payu. Nie przysługuje natomiast gdy zapłata w całości następuje za pośrednictwem kuriera.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z sierpnia 2013 roku nr IPTPP4/443-276/13-4/OS.

Sytuacja podatnika

Obecnie Wnioskodawca sprzedaż wysyłkową ewidencjonuje przy pomocy kasy fiskalnej oraz poprzez firmowe konto bankowe. Jest to 99% ogółu ewidencji na kasie fiskalnej, ponieważ 1% zajmuje ewidencjonowanie poprzez kasę fiskalną sprzedaży w sklepie stacjonarnym. Za świadczone usługi sprzedaży wysyłkowej zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku, kuriera, payu. Wnioskodawca wskazał, iż z ewidencji i dowodów dokumentujących sprzedaż świadczonych usług jednoznacznie wynika, jakiej konkretnej transakcji zapłata dotyczy i na jaką rzecz została dokonana. Wnioskodawca nie dokonuje jakiejkolwiek dostawy towarów lub świadczy jakiekolwiek usługi wymienione w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Wnioskodawca ma kilkaset zamówień dziennie, które musi ewidencjonować w dwojaki sposób i zadał pytanie czy przysługuje mu zwolnienie z ewidencjonowania za pomocą kasy realizowanej sprzedaży wysyłkowej.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Aby podatnik miał prawo do skorzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej na podstawie § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w powiązaniu z poz. 36 załącznika do rozporządzenia, muszą łącznie zostać spełnione następujące warunki:

  • dostawa towarów następuje w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi),

  • zapłata za towar w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika,

  • z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres),

  • Spółka nie dokonuje dostaw towarów usług określonych w § 4 rozporządzenia.

Niespełnienie jednego z ww. warunków oznacza brak możliwości zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących na ww. przepisu przysługuje w sytuacji, gdy zapłata za świadczone usługi w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika. Wyrażenie „w całości” odnosi się do poszczególnych transakcji świadczonych przez podatnika. Taka konstrukcja przepisu powoduje, że zwolnieniu nie podlega dostawa towarów oraz świadczenie usługi, za którą zapłacono częściowo gotówką, a częściowo za pośrednictwem banku lub poczty. Warunkiem zwolnienia jest bowiem to, aby konkretna transakcja została w całości zapłacona za pośrednictwem banku lub poczty oraz by było możliwe zidentyfikowanie transakcji, której zapłata dotyczy.

Podstawa prawna: § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, art. 111 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.