Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

July 31, 2016

Zapłata ze skontem a kwota odliczenia VAT

0 1168

Czy kontrahent unijny zarejestrowany w Polsce do VAT musi przestrzegać przepisów polskiej ustawy VAT w zakresie transakcji dokonywanych na terenie Polski? Kupiliśmy od kontrahenta z UE, ale na terenie Polski, towar z opcją skonta, z którego skorzystaliśmy i nie możemy doprosić się od niego faktury korygującej, twierdzi, że nie musi. Jak ich nakłonić, lub co zrobić gdy nie otrzymam korekty?

ODPOWIEDŹ

Podatnik dokonujący zapłaty z wykorzystaniem procedury skonta powinien proporcjonalnie obniżyć kwotę podatku VAT naliczonego podlegającego odliczeniu w deklaracji za miesiąc, w którym dokonano zapłaty ze skontem. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że nie otrzymał on faktury korygującej od dostawcy, lub otrzyma dopiero w okresie późniejszym.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 29a ust.7 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:

  1. stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;

  2. udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;

  3. otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

Skonto stanowi rabat, który jest przyznawany po ustaleniu ceny, a jego zastosowanie ma charakter zawieszony, uzależniony od decyzji nabywcy. W związku z tym, że dostawca towarów wystawił fakturę przed skorzystaniem przez nabywcę z procedury skonta, to wystawiona przez niego faktura powinna dokumentować całą wartość sprzedaży wraz z zamieszczeniem informacji o warunkach udzielanego skonta. Dostawca towarów dopiero wówczas, gdy otrzyma zapłatę w określonym dla skonta terminie, powinien wystawić fakturę korygującą zgodnie z art.106j UPTiU. Faktura korygująca zmniejsza podstawę opodatkowania i kwotę podatku należnego o wartość udzielonego skonta, zgodnie z art. 29a ust.7 pkt.1 UPTiU. Ustawodawca nie określił terminu w jakim należy wystawić fakturę korygującą, niemniej obowiązek taki wprowadził.

Kontrahenta unijnego zarejestrowanego w Polsce do VAT w zakresie transakcji dokonywanych na terenie Polski tak samo obowiązują przepisy ustawy o VAT. W przypadku jednak gdy po otrzymaniu zapłaty w określonym dla skonta terminie nie chce on wystawić dokumentu korygującego, nabywca powinien pomniejszyć podatek naliczony do odliczenia o wartość skonta, nawet przy braku faktury korygującej. Zmniejszenia podatku naliczonego winien dokonać w momencie dokonania zapłaty. Takie stanowisko zajął np. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 2 lipca 2014 roku nr ITPP3/443-193/14/AT, w której stwierdził, że: „(…) ponieważ jednak w związku z wcześniejszą zapłatą zostają dotrzymane warunki udzielenia rabatu w tym przypadku, stosownie do art. 29a ust. 7 pkt 1 ustawy, rabat nie wchodzi do podstawy opodatkowania. W konsekwencji nabywca odlicza podatek z faktury pierwotnej, jednak tylko w odniesieniu do kwoty, którą zapłacił (jeśli nie dokonał jeszcze odliczenia), bądź koryguje podatek w rozliczeniu za okres kiedy zapłacił (jeśli odliczył już wcześniej całość faktury pierwotnej)” .

Podstawą obniżenia podatku naliczonego jest bowiem fakt dokonania zapłaty za fakturę w ustalonym terminie z uwzględnieniem kwoty udzielonego skonta, a nie fakt otrzymania faktury korygującej. Są jednak zdania odmienne. Na przykład w interpretacji nr IPPP1/443-751/14-2/AS z dnia 26 września 2014 roku Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, iż: „w momencie otrzymania faktury korygującej, uwzględniającej wartość udzielonego skonta, Wnioskodawca będzie obowiązany, stosownie do art. 86 ust. 19a ustawy, dokonać korekty podatku w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę otrzymał”. Odmienne stanowiska organów mogą zatem budzić wątpliwości co do terminu dokonania korekty podatku naliczonego w przypadku otrzymania faktury korekty, jednak w opisanym przypadku Czytelnik faktury korygującej nie otrzymał.

Zatem, jeżeli Czytelnik odliczył cały podatek VAT naliczony w kwocie wynikającej z faktury zakupowej, a następnie dokonał zapłaty ze skontem, wówczas powinien odliczyć podatek z faktury pierwotnej, jednak tylko w odniesieniu do kwoty, którą zapłacił (jeśli nie dokonał jeszcze odliczenia), lub skorygować podatek w rozliczeniu za okres w którym zapłacił (jeśli odliczył już wcześniej całość faktury pierwotnej).

Przykład

Podatnik otrzymał fakturę wystawioną w dniu 30 czerwca 2016 roku:

Kwota netto: 100.000 zł

Podatek VAT 23%: 23.000 zł

Kwota brutto: 123.000 zł

Na fakturze jest adnotacja: „skonto 1,5% - płatność 14 dni”.

Podatnik dokonał zapłaty za fakturę w dniu 10 lipca 2016 i skorzystał ze skonta - kwota zapłaty 121.155 zł.

Składając deklarację VAT-7 za miesiąc czerwiec podatnik posiadał już wiedzę o zastosowanym skoncie, do dnia 25 lipca 2016 nie otrzymał faktury korygującej od nabywcy.

Mimo to w deklaracji za miesiąc czerwiec 2016 powinien wykazać dla tej transakcji:

Podstawa opodatkowania: 98.500 zł,

Podatek VAT naliczony: 22.655zł.

Dorota Mróz

Biegły Rewident

Podstawa prawna: art.29a ust.7, art.106j ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.