Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

September 2, 2012

Zaprzestanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych

0 946

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług finansowych i ubezpieczeniowych dla firm. Prowadzę również bar, w którym, oprócz świadczenia usług gastronomicznych, sprzedaję papierosy oraz alkohol. Sprzedaż baru jest ewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej. Od października zamierzam zamknąć bar, a kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej jedynie w zakresie świadczenia usług finansowych i ubezpieczeniowych, włącznie dla podmiotów gospodarczych. Czy istnieje możliwość rezygnacji z posiadania kasy rejestrującej, w związku z trwałym zaprzestaniem sprzedaży na rzecz osób fizycznych?

 ODPOWIEDŹ

Tak, w przypadku braku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie będzie Pan obowiązany do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej, tym samym brak jest obowiązku utrzymywania kasy i istnieje możliwość jej zlikwidowania.

UZASADNIENIE

Z treści art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług jednoznacznie wynika, iż obowiązek ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej ciąży na podatnikach dokonujących sprzedaży na rzecz dwóch rodzajów podmiotów: osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Należy zatem podkreślić, iż obowiązek ten dotyczy wyłącznie sprzedaży, która została dokonana na rzecz tych wyżej wymienionych podmiotów. Tym samym obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej nie wystąpi w przypadku sprzedaży na rzecz innych podmiotów, tj. firm, przedsiębiorstw, organizacji.

W związku z powyższym, jeżeli nie występuje sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub na rzecz rolników ryczałtowych, nie wystąpi również obowiązek ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej. W konsekwencji, skoro nie wystąpi obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy, to nie ma potrzeby posiadania kasy fiskalnej.

Zgodnie z § 7 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania, zakończenie pracy w trybie fiskalnym przez każdą kasę lub wymiana pamięci fiskalnej kasy wymaga dokonania z udziałem pracownika urzędu skarbowego oraz uprawnionego serwisanta kas rejestrujących czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy, z której sporządza się protokół według wzoru określonego w załączniku nr 4 do rozporządzenia. W oparciu o wymieniony powyżej przepis, po spisaniu protokołu z czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej, Naczelnik Urzędu Skarbowego dokona wykreślenia tej kasy z rejestru urządzeń kasowych.

Ustęp 9 ww. przepisu stanowi, że pamięć fiskalna kasy podlegająca wymianie, po dokonanych czynnościach określonych w ustępie 8, jest przechowywana zgodnie z ust. 1 pkt 8 (czyli przez okres wymagany w ustawie o podatku od towarów i usług oraz w ustawie Ordynacja podatkowa, zgodnie z warunkami określonymi w ustawie o rachunkowości) przez podatnika w warunkach umożliwiających jej odczyt. Obowiązek przechowywania nie dotyczy sytuacji, kiedy był dokonany odczyt pamięci fiskalnej za cały okres pracy kasy i fakt ten potwierdzają zapisy protokołu z czynności odczytania zawartości pamięci. Obowiązek ten również nie dotyczy sytuacji, gdy producent krajowy lub importer dokonujący wymiany pamięci fiskalnej kasy potwierdzi w książce kasy brak możliwości odczytu pozostałej części zapisów tej pamięci niezawartych w protokole.

Z powołanych powyżej przepisów jednoznacznie wynika, iż pamięć fiskalna kasy użytkowanej przez Pana, po zakończeniu jej pracy (jeżeli zdecyduje się Pan na całkowite i trwałe zaprzestanie świadczenia usług gastronomicznych), staje się bezużyteczna w związku z tym zaistnieje konieczność jej likwidacji, przeprowadzonej zgodnie z przytoczonymi powyżej przepisami.

Wioletta Gramis