Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zasady wystawiania faktur do paragonów dla przedsiębiorców

Artykuły | January 28, 2020 | NR 98
0 1078

Wystawiamy dla naszych kontrahentów - osób fizycznych faktury VAT do których dołączamy paragon fiskalny. Czy w 2020 roku nadal możemy tak robić? Czy w związku ze zmianą przepisów, że fakturę należy wystawiać tylko do paragonu z nr NIP dla osób fizycznych nadal możemy wystawiać faktury, czy dotyczy to tylko podatników prowadzących działalność gospodarczą?

ODPOWIEDŹ  

Jeżeli sprzedawca zarejestruje sprzedaż na kasie fiskalnej i wyda paragon, to będzie mógł potem wymienić go na fakturę podatnikowi VAT tylko pod warunkiem, że na paragonie był wskazany numer NIP. Tylko taki paragon będzie można później wymienić na fakturę dającą prawo do odliczenia podatku naliczonego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 2020 roku, jeżeli sprzedaż została zarejestrowana na kasie fiskalnej i potwierdzona paragonem, fakturę można wystawić wyłącznie, jeżeli paragon ten zawiera numer NIP. 
Oznacza to, że już w momencie sprzedaży klient musi określić czy kupuje jako podatnik, czy jako konsument.
Jeżeli kupuje jako podatnik i chce otrzymać fakturę  ma obowiązek:

  • przy paragonie do kwoty 450 zł brutto (100 euro) - podać swój NIP przed zakończeniem sprzedaży na kasie fiskalnej. Otrzyma wtedy fakturę wystawioną w formie uproszczonej (czyli paragon z NIP), traktowaną jak zwykła faktura,
  • przy paragonie powyżej kwoty 450 zł brutto (100 euro) - podać swój NIP przed zakończeniem sprzedaży na kasie fiskalnej. Na podstawie takiego paragonu z NIP będzie mógł wystąpić do sprzedawcy o wystawienie faktury.

Jeśli klient nie poda NIP do czasu wystawienia paragonu, uznaje się, że kupuje jako konsument. Może wystąpić o wystawienie faktury, jednak sprzedawca wystawi mu fakturę taką, jak dla konsumentów - bez NIP nabywcy.
Należy pamiętać, że ustawodawca wprowadził przepis, zgodnie z którym wystawienie  faktury do paragonu, na którym nie znajdował się NIP nabywcy, będzie skutkowało nałożeniem 100% sankcji na sprzedawcę. Oznacza to, że organ podatkowy nałoży na przedsiębiorcę dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 100% VAT wykazanego na wystawionej fakturze do paragonu.
Zmiana przepisów wprowadzająca NIP jako obowiązkowy element paragonu, na podstawie którego może zostać wystawiona faktura, dotyczy wyłącznie transakcji pomiędzy firmami. 
W przypadku transakcji z osobą prywatną, obowiązują przepisy w brzmieniu dotychczasowym. Sprzedawca ma obowiązek wystawić fakturę do paragonu bez numeru NIP na żądanie nabywcy w terminie:

  • do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, otrzymano całość lub część zapłaty - jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone do końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty,
  • nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania - jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, w którym dostarczono towar lub usługę albo otrzymano całość lub część zapłaty.

                                                                                     

Podstawa prawna: art.5 ust. 1 pkt 1, art. 106b ust. 5-7, art. 106e ust. 5 pkt 3 art. 106i ust. 6, art.109a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.