Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zastosowanie zwolnienia przy sprzedaży nieruchomości zabudowanej

Artykuły | October 28, 2020 | DODATEK NR 9
0 884

Planowana przez Gminę sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z ułamkową częścią gruntu będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Bowiem doszło do pierwszego zasiedlenia ww. lokali mieszkalnych, pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a sprzedażą lokali minie okres dłuższy niż 2 lata, a Gmina nie ponosiła wydatów na ulepszenie lokali w wysokości wyższej niż 30% wartości początkowej.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 13 października 2020 roku, nr 0111-KDIB3-1.4012.667.2020.2.ASY.

Sytuacja Podatnika

Gmina zamierza dokonać sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniem przynależnym – piwnicą, ułamkowy udział części wspólnej budynku oraz ułamkowy udział części wspólnej gruntu. Przedmiotowy lokal mieszkalny Gmina nabyła w 1997 r. na podstawie aktu notarialnego. W akcie notarialnym zapisano iż, strony zawierają umowę przekazania nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi, mocą której Gmina nabywa nieodpłatnie prawo wieczystego użytkowania gruntów i własność budynków stanowiących odrębne nieruchomości wraz z towarzyszącymi obiektami infrastruktury technicznej i społecznej. Gminie nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia przekazanych nieodpłatnie nieruchomości. W 1997 r. pomiędzy jednostką organizacyjną Gminy a dotychczasowym najemcą lokalu będącego przedmiotem wniosku została zawarta umowa najmu lokalu mieszkalnego, wraz z piwnicą i balkonem. W 2000 roku jednostka organizacyjna Gminy zawarła umowę najmu dotyczącą ww. lokalu z żoną dotychczasowego najemcy. Umowę zawarto na czas nieokreślony, która trwa nadal. Przedmiotową nieruchomość Gmina wykorzystuje od momentu nabycia wyłącznie na cele działalności zwolnionej od VAT. 
W 2007 r. Gmina poniosła wydatek na wymianę okna w ramach bieżących remontów, który nie stanowił ulepszenia w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. W 2020 r. Gmina dostała od najemcy lokalu wniosek o wykup lokalu. 

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwolnieniu z podatku VAT podlega dostawa budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem gdy:

  • dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Dyrektor uznał, że planowana sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z ułamkową częścią gruntu będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Bowiem doszło do pierwszego zasiedlenia ww. lokali mieszkalnych w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy. Ponadto pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a sprzedażą lokali minie okres dłuższy niż 2 lata. Ponadto, a Gmina nie ponosiła wydatów na ulepszenie lokali w wysokości wyższej niż 30% wartości początkowej.
Z uwagi na fakt, że planowana sprzedaż lokali wraz z ułamkową częścią gruntu udziałami w nieruchomości wspólnej korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Dyrektor wskazał, że nie ma potrzeby analizowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 10  ustawy o podatku od towarów i usług