Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKCYZA

June 18, 2019

NR 89 (Maj 2019)

Zaświadczenie stwierdzające brak obowiązku zapłaty akcyzy od pojazdu elektrycznego przeznaczonego do przewozu towarów

0 1667

Podmiot zwrócił się z wnioskiem do urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym pojazdu elektrycznego. Samochód przeznaczony jest do przewozu towarów. Powyższe zaświadczenie jest niezbędne, ponieważ Wydział Komunikacji warunkuje od przedłożenia zaświadczenia rejestrację pojazdu.

Stosownie do treści art. 1 ustawy o podatku akcyzowym ustawa określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, zwanym dalej „akcyzą”, wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym do celów poboru akcyzy i oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, a także do wiążących informacji akcyzowych, zwanych dalej „WIA”, stosuje się klasyfikację w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN) zgodną z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256 z 07.09.1987, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 2, str. 382, z późn. zm.).

W art. 100 ust. 4 ww. ustawy ustawodawca wskazał, iż samochody osobowe są to pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne objęte pozycją CN 8703 przeznaczone zasadniczo do przewozu osób, inne niż objęte pozycją 8702, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi, z wyłączeniem pojazdów samochodowych i pozostałych pojazdów, które nie wymagają rejestracji zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Klasyfikacji pojazdów do odpowiedniego kodu CN nie dokonuje się w oparciu o nazwę handlową, zapisy w dokumentach rejestracyjnych czy też homologację, lecz w oparciu o cechy wynikające z wyglądu i wyposażenia, które decydują o jego przeznaczeniu (do transportu towarowego czy też zasadniczo do przewozu osób).
Zgodnie z art. 109 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym dla celów związanych z rejestracją samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, naczelnik urzędu skarbowego jest obowiązany wydać na wniosek zainteresowanego podmiotu dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju. 

Ponadto w myśl art. 109a ust. 1 i 2 zwalnia się od akcyzy samochód osobowy stanowiący pojazd elektryczny w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. poz. 317) i pojazd napędzany wodorem w rozumieniu art. 2 pkt 15 tej ustawy. W taki przypadku właściwy naczelnik urzędu skarbowego wydaje na wniosek zainteresowanego podmiotu zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy pod warunkiem, że podmiot ten przedstawi dokumentację potwierdzającą, iż pojazd, którego dotyczy zwolnienie, jest pojazdem elektrycznym lub pojazdem napędzanym wodorem.
Z przytoczonych regulacji prawnych wynika jednoznacznie, iż wszelkie pojazdy samochodowe nabyte wewnątrzwspólnotowo nieklasyfikowane do kodu CN 8703 nie podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, a właściwy naczelnik urzędu skarbowego jest obowiązany wydać dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy jedynie w przypadku gdy mamy do czynienia z samochodem osobowym (przeznaczonym do przewozu osób).

Czytelnik  nabył  na terytorium innego państwa członkowskiego UE pojazd elektryczny przeznaczony do przewozu towarów. Pojazd ten nie należy do grupy pojazdów przeznaczonych do przewozu osób objętych kodem CN 8703 podlegających z mocy ustawy o podatku akcyzowym opodatkowaniu akcyzą. 

W związku z tym  wydanie zaświadczenia o braku obowiązku zapłaty akcyzy na podstawie art. 109 ust. 2 lub 109a ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym nie ma zastosowania, ponieważ nie mamy do czynienia z samochodem osobowym. Jednakże Czytelnik we wniosku wskazał, że powyższe zaświadczenie jest mu niezbędne, ponieważ Wydział Komunikacji warunkuje od przedłożenia zaświadczenia rejestrację pojazdu. W takim przypadku zastosowanie znajdą przepisy ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie z art. 306a § 1, § 2, § 3 oraz art. 306b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa organ podatkowy wydaje zaświadczenie na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie. Zaświadczenie wydaje się, jeżeli:

1) urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa;
2) osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego.

Zaświadczenie potwierdza stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania. Zgodnie z art. 306b  §  1 w przypadkach, o których mowa w art. 306a § 2, organ podatkowy jest obowiązany wydać zaświadczenie, jeżeli chodzi o potwierdzenie faktów albo stanu prawnego, wynikających z prowadzonej przez ten organ ewidencji, rejestrów lub z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu.

Organ podatkowy, przed wydaniem zaświadczenia, może przeprowadzić w niezbędnym zakresie postępowanie wyjaśniające jednak na podstawie art. 306a § 1, § 2, § 3 oraz art. 306b ustawy  Ordynacja podatkowa w przedmiotowej sprawie organ wyda zaświadczenie stwierdzające brak obowiązku zapłaty akcyzy. 

Należy również pamiętać, że wniosek o wydanie zaświadczenia wymaga dokonania zapłaty opłaty skarbowej w wysokości 17 zł na podst. art. 6 ust. 1 pkt 2 w powiązaniu z pkt 21 części II załącznika do ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej.

Podstawa prawna: 1) art. 1, art. 3, art. 100 ust. 4, 109 ust. 2, art. 109a ust. 1, ust. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym, 2) art. 306a § 1, § 2, § 3 oraz art. 306b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa, 3) art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej.