Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zgłoszenie przez Gminę do urzędu skarbowego rachunków bankowych podległych jednostek

Artykuły | September 26, 2019 | NR 94
0 2085

Gmina jest podatnikiem VAT razem ze swoimi jednostkami. Centralizacja nastąpiła w 2017 roku. 1 września tego roku zaczęła obowiązywać Biała Lista Podatników, gdzie widoczne są numery rachunków bankowych danego podatnika. Czy Gmina powinna zrobić aktualizację NIP-2 i wykazać rachunki bankowe swoich scentralizowanych jednostek? Dodam, że Gmina nie jest posiadaczem tych rachunków, umowy z bankiem mają podpisane jednostki. Jednostki wystawiają faktury VAT, na których istnieje zapis: Sprzedawca: Gmina, Wystawca: dana jednostka i rachunek bankowy jest danej jednostki. Wpłaty za te faktury wpływają na rachunek bankowy danej jednostki.

Odpowiedź

To Gmina jest podatnikiem VAT i rozlicza się łącznie ze wszystkimi swoimi jednostkami, wobec tego powinna jak najszybciej zgłosić rachunki bankowe wszystkich swoich jednostek.
Kontrahent, który otrzyma fakturę od podległej Gminie jednostki, będzie mógł sprawdzić dane pod kątem podanego na fakturze numeru konta bankowego i numeru NIP Gminy. Zatem, gmina powinna wykazać rachunki bankowe podległych jednostek w zgłoszeniu aktualizacyjnym NIP-2 wraz z dołączonym wykazem jednostek.

Uzasadnienie

Zgodnie art. 96b ustawy o podatku od towarów i usług Szef Krajowej Administracji Skarbowej prowadzi w postaci elektronicznej wykaz podmiotów:

  1. w odniesieniu do których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji albo które wykreślił z rejestru jako podatników VAT,
  2. zarejestrowanych jako podatnicy VAT, w tym podmiotów, których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona.

Wykaz jest aktualizowany w dni robocze, raz na dobę. 
Dostęp do wykazu jest możliwy także za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Szef KAS, z urzędu lub na wniosek, usuwa lub prostuje dane inne niż dane osobowe zawarte w wykazie niezgodne ze stanem rzeczywistym.
Wykaz zawiera min.  numery rachunków rozliczeniowych, o których mowa w art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe, lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której podmiot jest członkiem, otwartych w związku z prowadzoną przez członka działalnością gospodarczą - wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym i potwierdzonych przy wykorzystaniu STIR w rozumieniu art. 119zg pkt 6 Ordynacji podatkowej.
Zatem, wykaz musi zawierać wszystkie konta bankowe na które mają wpływać należności. Natomiast każdy kontrahent będzie mógł sprawdzić podany numer rachunku bankowego na fakturze z numerem rachunku bankowego zamieszczonym w wykazie Szefa KAS.
Aktualizacji danych należy dokonać w zgłoszeniu NIP-2, w myśl ustawy z dnia 13 października 1995 roku o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. 
Wskutek centralizacji Gminy zgłosiły podległe im jednostki sporządzając listę swoich jednostek z ich nazwą i siedzibą. W taki sam sposób należy zgłosić rachunki bankowe podległych jednostek.


Podstawa prawna: art. 96b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 5 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2019  poz. 63).