Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18) , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

February 28, 2012

Zmiana kwalifikacji sprzedaży z krajowej na WDT

0 1162

W przypadku wystawienia faktur korygujących stawkę VAT z właściwej na terytorium kraju na 0%, spowodowanego zmianą kwalifikacji sprzedaży z krajowej na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, faktury te należy ująć w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dostawy, pod warunkiem posiadania dowodów potwierdzających, że towary będące przedmiotem sprzedaży zostały wywiezione z kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w indywidualnej interpretacji numer ILPP4/443-736/11-2/ISN z 2 lutego 2012 roku.

Sytuacja podatnika

Spółka dokonywała sprzedaży towaru na rzecz kontrahenta z Holandii, który posiadał ważny numer identyfikacji podatkowej na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w swoim kraju. Jednocześnie, kontrahent ten był zarejestrowany dla potrzeb VAT w Polsce.

Z powodu nieprawidłowych ustawień w systemie komputerowym, na fakturach dokumentujących te dostawy podany został NIP nadany kontrahentowi w Polsce, a dostawy zakwalifikowane zostały jako krajowe i opodatkowane podstawową stawką VAT 23%. Po wykryciu zaistniałego błędu, kontrahent zwrócił się do spółki o wystawienie faktur korygujących. Na fakturach korygujących miał zostać podany numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany kontrahentowi w Holandii, stawka podatku miała ulec obniżeniu do preferencyjnej stawki 0%, mającej zastosowanie w przypadku wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, a kwota VAT miała ulec zmniejszeniu do wartości 0 zł. Wystawione faktury korygujące miały spowodować nie tylko zmianę stawki podatku, ale również zmianę klasyfikacji sprzedaży ze sprzedaży krajowej na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W momencie składania wniosku o wydanie interpretacji, spółka posiadała kopie dokumentów przewozowych CMR potwierdzających dostarczenie towarów do Holandii w przypadku większości dostaw. Dodatkowo, przed ujęciem faktur korygujących w ewidencji podatkowej, spółka zamierzała uzyskać od kontrahenta pisemne potwierdzenie dostarczenia towarów do adresata dostawy określonego na fakturze dla wszystkich faktur będących przedmiotem korekty.

W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, w rozliczeniu za jakie okresy sprawozdawcze powinna ująć w ewidencjach prowadzonych dla potrzeb VAT oraz w deklaracjach dla podatku od towarów i usług wystawione faktury korygujące.

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej

W uzasadnieniu wydanej interpretacji organ podatkowy, opierając się na treści art. 13 ust. 2 oraz art.20 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług, przyznał, że – skoro w okresie dokonywania opisanych dostaw nabywca był zarejestrowany dla transakcji wewnątrzwspólnotowych w Holandii – w momencie realizacji tych dostaw zostały spełnione przesłanki do uznania ich za wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów.

Zatem, zdaniem organu podatkowego, spółka powinna ująć korekty dokonanych dostaw wewnątrzwspólnotowych, dla których przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres dokonania danej dostawy posiadała w swojej dokumentacji dowody potwierdzające, ze towary będące przedmiotem sprzedaży zostały wywiezione z kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego, w ewidencjach i deklaracjach prowadzonych dla potrzeb podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe, w których wewnątrzwspólnotowe dostawy zostały dokonane. Przy czym, przez zapis „dokonanie dostawy” należy rozumieć moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Natomiast, w przypadku wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, dla których spółka nie posiadała potwierdzenia dostarczenia towarów do innego państwa członkowskiego, dopiero otrzymanie takich dowodów upoważnia spółkę do dokonania korekty deklaracji podatkowych za okresy, w których te dostawy zostały dokonane.

Podstawa prawna: art.13 ust.2, art.20 ust.2, art.42 ust.1, ust.12 i ust.12a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.