Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , BUDOWNICTWO

September 1, 2013

Zmiana przeznaczenia budynków komunalnych a prawo do korekty podatku VAT

0 878

W związku ze zmianą przeznaczenia budynków komunalnych i rozpoczęcia wykorzystywania ich do czynności opodatkowanych, Gmina będzie mogła dokonać korekty podatku naliczonego związanego z budową i adaptacją budynków komunalnych w wysokości 1/10 kwoty podatku naliczonego za każdy rok, w którym nieruchomości te będą wykorzystane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, licząc do końca 10-letniego okresu korekty.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 23 lipca 2013 roku nr IPTPP2/443-410/13-4/PR.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, która w latach 2007-2011 ponosiła wydatki na budowę i adaptację dwóch obiektów komunalnych przeznaczonych na cele kulturalno – sportowe. Gmina jednocześnie podkreśliła, że każdy z budynków komunalnych ma wartość początkową przekraczającą 15.000 zł i był traktowany jako oddzielny środek trwały. Po zakończeniu realizacji każdej z inwestycji i oddaniu budynków komunalnych do użytkowania, Gmina dokonała ich nieodpłatnego przekazania na rzecz Stowarzyszeń, które nie są podatnikami VAT. Natomiast od 2013 roku Gmina zamierza rozpocząć udostępnianie budynków komunalnych odpłatnie, na podstawie zawartych ze Stowarzyszeniami umów dzierżawy mienia komunalnego, gdzie Gmina będzie stroną wydzierżawiającą, a Stowarzyszenia będą dzierżawcami. Z tytułu świadczonych usług dzierżawy Gmina będzie wystawiać na rzecz Stowarzyszeń faktury VAT, które będą ujmowane w rejestrach sprzedaży Gminy.

Gmina do tej pory nie odliczała podatku VAT naliczonego w ramach budowy i adaptacji budynków komunalnych. Jednocześnie Gmina wskazała, iż budynki komunalne od momentu oddania ich do użytkowania do momentu udostępniania ich odpłatnie, na podstawie umowy dzierżawy, były wykorzystywane do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Zrealizowane inwestycje należą do zadań własnych Gminy wymienionych w art. 7 ust. 1 pkt 9 i 10 ustawy o samorządzie gminnym.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy nabędzie w momencie odpłatnego przekazania, prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT zawartego w cenie nabywanych towarów i usług, związanych z budową i adaptacją budynków komunalnych, w trybie art. 91 ust. 2 i ust. 7 i 7a ustawy o VAT w sposób wskazany w art. 91 ust. 3 ustawy o VAT, jeśli nie upłynęło jeszcze 10 lat od oddania do użytkowania danej inwestycji.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż w przypadku zmiany przeznaczenia środka trwałego, tj. zarówno w sytuacji, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, jak również w sytuacji, gdy nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi, podatnik jest obowiązany dokonać korekty podatku.

Zatem, jak wynika z opisu sprawy, Gmina po zakończeniu inwestycji przekazała nieodpłatnie Stowarzyszeniom przedmiotowe budynki komunalne. Natomiast w związku z planowanym zawarciem przez Gminę w 2013 r. umów dzierżawy przedmiotowe budynki komunalne będą służyć prowadzonej przez Gminę opodatkowanej działalności gospodarczej. Tym samym w przedmiotowej sprawie dojdzie do zmiany przeznaczenia ww. budynków komunalnych.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż Gminie będzie przysługiwało prawo do dokonania korekty podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących budowy i adaptacji budynków komunalnych, które w związku z planowanymi umowami dzierżawy będą służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych. Prawo do dokonania korekty będzie przysługiwało zgodnie z zasadami oraz w terminach przewidzianych prawem, wynikających z przepisów art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług. Korekta ta będzie miała charakter cząstkowy i wieloletni.

Zatem, w związku ze zmianą przeznaczenia przedmiotowych budynków komunalnych i rozpoczęcia wykorzystywania ich do czynności opodatkowanych, Gmina będzie mogła dokonać korekty podatku naliczonego związanego z budową i adaptacją budynków komunalnych w wysokości 1/10 kwoty podatku naliczonego za każdy rok, w którym nieruchomości te będą wykorzystane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, licząc do końca 10-letniego okresu korekty.

Przedmiotowej korekty Gmina winna dokonać w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, jeżeli rozlicza się miesięcznie to za miesiąc styczeń, jeżeli kwartalnie – za I kwartał roku następującego po roku, w którym nastąpi zmiana przeznaczenia, w wysokości 1/10 podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z przedmiotową inwestycją.

Podstawa prawna: art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.