Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY / SPRZEDAŻ , DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , VAT W FINANSACH PUBLICZNYCH , VAT NALEŻNY

July 25, 2019

NR 92 (Sierpień 2019)

Zmiana przeznaczenia samochodu a korekta VAT

0 1813

Jak dokonać korekty VAT naliczonego od samochodu osobowego, który dotychczas był wykorzystywany w działalności gospodarczej, a obecnie został przekazany na cele prywatne? Chodzi o samochód kupiony w styczniu 2018 roku, przekazany na cele prywatne w maju 2019 roku, odliczenie VAT 50%.

Odpowiedź
W takiej sytuacji w deklaracji VAT za maj 2019 roku należy dokonać korekty podatku naliczonego zgodnie z art. 90b ust. 4 ustawy o VAT. 

Uzasadnienie
Pod ustawowym pojęciem sprzedaży rozumie się także m.in. odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju (art. 2 pkt 22 ustawy o VAT). Z kolei dostawą towarów jest także m.in. przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności przekazanie towarów na cele osobiste podatnika, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych (art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT). 

W razie gdy w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy, w odniesieniu do którego kwotę podatku naliczonego stanowiła kwota 50% VAT, nastąpi zmiana jego wykorzystywania na wykorzystywanie wyłącznie do działalności gospodarczej, podatnik jest uprawniony do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu (art. 90b ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). W przypadku gdy w okresie tej korekty nastąpi sprzedaż pojazdu samochodowego (a z taką sytuacją mamy tutaj do czynienia), uznaje się, że wykorzystanie tego pojazdu zostało zmienione na wykorzystanie wyłącznie do działalności gospodarczej, aż do końca okresu korekty (art. 90b ust. 2 ustawy o VAT). 

Na potrzeby korekty uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana jego wykorzystywania. Korekty tej dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty (art. 90b ust. 4 ustawy o VAT). 

W opisanym przypadku Czytelnik nabył samochód w styczniu 2018 roku, zmiana użytkowania nastąpiła w maju 2019 roku, zatem pozostały okres korekty (liczony począwszy od maja 2019 roku) wynosi 44 miesiące – za taki okres Czytelnikowi przysługuje pełne odliczenie VAT.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W VAT-7(19) korektę podatku naliczonego „in plus” należy wykazać w poz. 47 w deklaracji za maj 2019 roku  

 

Podstawa prawna: art. 2 pkt 22, art. 7 ust. 2 pkt 1, art. 90b ust. 1 pkt 2,  art. 90b ust. 2 i ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.