Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

October 31, 2015

Zmiana właściwości urzędu na wyspecjalizowany urząd skarbowy

0 1094

Jako osoba fizyczna w ramach swojej firmy osiągam obroty powyżej 3 mln euro. Od 1 stycznia 2016 roku będę podlegała pod właściwość wyspecjalizowanego urzędu. Przeczytałam, że do 15 października powinnam była złożyć zawiadomienie o zmianie urzędu, nie zrobiłam tego. Czy coś mi z tego powodu grozi?

ODPOWIEDŹ

Nie, w świetle obecnie obowiązujących przepisów brak jest podstawy do złożenia przez osobę fizyczną zawiadomienia o zmianie właściwości urzędu na wyspecjalizowany urząd skarbowy.

UZASADNIENIE

Z dniem 1 stycznie 2016 roku wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 10 lipca 2015 roku o administracji podatkowej. W oparciu o zapis art. 14 ust. 4 w/w ustawy minister właściwy do spraw finansów publicznych będzie mógł określić w drodze rozporządzenia:

  • - niektóre kategorie podatników i płatników o istotnym znaczeniu gospodarczym lub społecznym, w szczególności wykonujących określony rodzaj działalności gospodarczej lub osiągających określoną wysokość przychodu netto w rozumieniu przepisów o rachunkowości, mogą być obsługiwane przez innego niż właściwego miejscowo naczelnika urzędu skarbowego.

  • - warunki zaliczania w/w podatników i płatników do odpowiedniej kategorii,

  • - naczelników urzędów skarbowych właściwych do obsługi podatników i płatników, o których mowa w ust. 2, terytorialny zasięg ich działania i siedzibę,

  • - tryb zawiadamiania przez podatników i płatników, o których mowa w ust. 2, o zmianie właściwości naczelnika urzędu skarbowego oraz wzór zawiadomienia.

W projektowanym rozporządzeniu z dnia 15 września 2015 roku w § 2 określony został katalog podatników i płatników obsługiwanych przez naczelnika wyspecjalizo-wanego urzędu skarbowego, do których należą wg. pkt 9 osoby fizyczne, z wyłączeniem podatników podatku od spadków i darowizn, oraz osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

Zgodnie z brzmieniem § 3 pkt 1 warunkiem zaliczenia do kategorii podatników i płatników, o których mowa w §2 pkt 9, jest osiągnięcie przez tych podatników i płatników w ostatnim roku podatkowym przychodu netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości w walucie polskiej co najmniej 3 mln euro ustalonego na podstawie sprawozdania finansowego sporządzonego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości; w przypadku małżonków, którzy na ich wniosek podlegają łącznemu opodatkowaniu, spełnienie tego warunku ustala się osobno dla każdego z małżonków.

Z kolei w myśl § 10 ust. 1 w/w rozporządzenia w przypadkach, o których mowa w § 9, podatnicy i płatnicy zawiadamiają o zmianie właściwości dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 15 października roku poprzedzają-cego rok, od którego nastąpi zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego za pomocą zawiadomienia, stanowiącego załącznik nr 2 do tego rozporządzenia.

Należy jednak pamiętać, że wyżej cytowane przepisy są w fazie projektu i mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku.

Obecnie obowiązującym jest wzór zawiadomienia o zmianie właściwości naczelnika urzędu skarbowego z dnia 23 września 2003 roku wprowadzony pod rządami obowiązujących przepisów ustawy o urzędach i izbach skarbowych z dnia 21 czerwca 1996 roku.

Na podstawie art. 5a ust.3 ustawy z dnia 21 1996 roku o urzędach i izbach skarbowych podatnicy, o których mowa w art. 5 ust. 9b, są obowiązani, w przypadku ustalenia właściwości zgodnie z art. 5 ust. 9a pkt 1, zawiadomić o zmianie właściwości dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 15 października roku poprzedzającego rok, od którego nastąpi ta zmiana, składając zawiadomienie według ustalonego wzoru. W przypadku gdy włączenie ich do kategorii podatników określonych w art. 5 ust. 9b pkt 1–6 i pkt 7 lit. b–d nastąpiło w okresie od dnia 15 października do dnia 31 grudnia, zawiadomienie powinno nastąpić w terminie 7 dni od tego włączenia, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia poprzedzającego rok, od którego następuje zmiana właściwości.

Jednocześnie z zapisów art. 5 ustawy o urzędach i izbach skarbowych wynika, że osoba fizyczna bez względu na wielkość obrotu nie znajduje się w katalogu podmiotów podlegających przepisom niniejszej ustawy. Zatem brak jest w świetle obowiązujących przepisów podstawy do złożenia przez osobę fizyczną zawiadomienia o zmianie właściwości naczelnika urzędu skarbowego.

Poniżej prezentujemy obecnie obowiązujący wzór zawiadomienia o zmianie właściwości naczelnika urzędu skarbowego.

Jan Keler