Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

February 1, 2019

NR 86 (Luty 2019)

Zmiany dotyczące kas rejestrujących w 2019 roku na podstawie rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących

0 1089

W Dzienniku  Ustaw z dnia 31 grudnia 2018 roku  ukazało się rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 roku poz. 2519).

Na podstawie zapisów rozporządzenia przedłużono zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących na okres 3 lat (tj. 2019r.-2021r.), przy jednoczesnym utrzymaniu kryterium wysokości obrotu w kwocie 20 000 zł. Limit obrotów dotyczy zarówno podmiotów kontynuujących jak i  rozpoczynających działalność gospodarczą, jednakże w przypadku podatników rozpoczynających – obrót ten tak jak w zapisach poprzednich rozporządzeń w tym zakresie jest liczony w proporcji do okresu wykonywania czynności dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w danym roku podatkowym.

Zlikwidowano zwolnienia przedmiotowe dla następujących czynności:

 

  1. Transport drogowy pasażerski pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta (PKWiU 49.39.35.0),

  2. Usługi związane z utrzymaniem porządku w budynkach i zagospodarowywaniem terenów zieleni z wyłączeniem usług związanych z zagospodarowywaniem terenów zieleni (PKWiU 81.30.10.0),

  3. Usługi w zakresie transportu osób na rzece Dunajec przez flisaków pienińskich.

 

Rozporządzenie określa likwidację powyższych zwolnień z ewidencji za pomocą kas rejestrujących ze skutkiem od 1 czerwca 2019 r.

Wprowadzono nowe zwolnienie przedmiotowe  w poz. 49 II części załącznika dla sprzedaży dotyczącej szczególnych czynności tj.:

Dostawy towarów i świadczenia usług przez koła gospodyń wiejskich w rozumieniu ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (Dz. U. poz. 2212), w przypadku gdy koło gospodyń wiejskich prowadzi uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów na podstawie art. 24 ustawy o kołach gospodyń wiejskich.

W rozporządzeniu w sprawie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w porównaniu do projektu w tym samym zakresie z dnia 4 października 2018r. zrezygnowano z zapisu, iż stosowanie zwolnienia dla czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania ujętych w części I załącznika do rozporządzenia zależeć będzie od tego czy ich świadczenie w całości zostało udokumentowane fakturą. Wobec powyższego niżej wymienione czynności zwolnione nadal bez zmian podlegają zwolnieniu bez obowiązku ich dokumentowania fakturami i dotyczy to:

 

  • Energii elektrycznej, paliw gazowych, pary wodnej, gorącej wody i powietrza do układów klimatyzacyjnych,

  • Wody w postaci naturalnej; usług związanych z uzdatnianiem i dostarczaniem wody,

  • Usług związanych z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków; osadów ze ścieków kanalizacyjnych,

  • Usług związanych ze zbieraniem odpadów innych niż niebezpieczne nadających się do recyklingu,

  • Usług związanych ze zbieraniem odpadów innych niż niebezpieczne nienadających się do recyklingu,

  • Usług związanych z infrastrukturą przeznaczoną do przemieszczania odpadów innych niż niebezpieczne,

  • Usług związanych ze zbieraniem odpadów niebezpiecznych,

  • Usług związanych z infrastrukturą przeznaczoną do przemieszczania odpadów niebezpiecznych nadających się do recyklingu,

  • Usług związanych z obróbką odpadów innych niż niebezpieczne w celu ich ostatecznego usunięcia,

  • Usług związanych z przetwarzaniem pozostałych odpadów niebezpiecznych,

  • Usług związanych z unieszkodliwianiem odpadów promieniotwórczych i pozostałych odpadów niebezpiecznych z wyłączeniem: – usług zagospodarowania odpadów promieniotwórczych (ponownego przetwarzania paliw i odpadów) (PKWiU ex 38.22.21.0),

  • Usług związanych z rekultywacją i pozostałych usług związanych z gospodarką odpadami,

  • Usług telekomunikacyjnych, o których mowa w art. 2 pkt 25a ustawy,

  • Usług nadawczych, o których mowa w art. 2 pkt 25b ustawy, pod warunkiem że podatnik świadczy usługi, o których mowa w poz. 21,

  • Usług elektronicznych, o których mowa w art. 2 pkt 26 ustawy, pod warunkiem że podatnik świadczy usługi, o których mowa w poz. 21.

 

 W zakresie sprzedaży dotyczącej szczególnych czynności w poz. 36 II części załącznika zapis (w porównaniu z projektem) brzmi – zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania stosuje się w przypadku dostaw towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikało, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres). Zrezygnowano zatem również z zapisu, iż zastosowanie tego zwolnienia uzależnione będzie od tego czy dostawa towarów  w systemie wysyłkowym w całości zostanie udokumentowana fakturą lub (powtórzono zapis) jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikało, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

Dodatkowo w porównaniu z projektem rozporządzenia zmieniono zapis § 8 ust. 3, który obecnie określa, iż w przypadku podatników, którzy przed dniem 1 stycznia 2019 r. rozpoczęli ewidencjonowanie czynności wymienionych w poz. 39 lub 40 (w projekcie wymieniono jeszcze czynności określone w poz. 34 tj. dostawy towarów i świadczenie usług przez podatnika na rzecz jego pracowników oraz przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz członków lub innych osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub które są właścicielami lokali położonych w budynkach administrowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, jak również przez wspólnoty mieszkaniowe na rzecz właścicieli lokali) załącznika rozporządzenia, zwolnienia, o którym mowa w § 2, w zakresie tych czynności ewidencjonowanych nie stosuje się. Przepis ten nie został powielony w takiej samej treści z rozporządzenia 2018.

Rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 stycznia 2019 rokui określa likwidację zwolnień z ewidencji za pomocą kas rejestrujących oraz zmian ze skutkiem od 1 czerwca 2019 roku.