Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKCYZA

June 18, 2019

NR 89 (Maj 2019)

Zwolnienie od akcyzy wyrobów węglowych od 1 stycznia 2019 roku

0 1381

Przedstawiamy Państwu zasady obowiązujące od 1 stycznia 2019 roku w zakresie dokumentowania dostaw wyrobów węglowych zwolnionych od akcyzy i obowiązki ciążące na podmiotach dokonujących tych dostaw oraz na ich odbiorcach.

Na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Prawo celne z dniem 1 stycznia 2019 roku weszły w życie przepisy wprowadzające zmiany w zakresie warunków zwolnienia od akcyzy czynności podlegających opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby węglowe przeznaczone do celów opałowych określone w art. 31a ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym.

Do 31 grudnia 2018r. pośredniczący podmiot węglowy sprzedający zwolnione od akcyzy wyroby węglowe na terytorium kraju na rzecz finalnych nabywców węglowych obowiązany był do wystawienia dokumentu dostawy lub faktury zastępującej dokument dostawy) oraz uzyskania na dokumencie dostawy potwierdzenia odbioru tych wyrobów węglowych przez nabywcę. Sprzedawca ponadto obowiązany był na podstawie art. 138r sporządzać kwartalne zestawienie wystawionych dokumentów dostawy oraz przekazywać jeden egzemplarz tego zestawienia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale którego dotyczy zestawienie. 

Od 1 stycznia 2019 roku przy sprzedaży na terytorium kraju wyrobów węglowych w celu skorzystania ze zwolnienia tych wyrobów od akcyzy konieczne jest:
1) w przypadku sprzedaży wyrobów węglowych na terytorium kraju finalnemu nabywcy węglowemu:
a) wystawienie przez sprzedawcę wyrobów węglowych faktury zawierającej pozycję CN wyrobów węglowych i ich ilość wyrażoną w kilogramach albo
b) sporządzenie przez sprzedawcę wyrobów węglowych listy finalnych nabywców węglowych uprawnionych do odbioru deputatu węglowego
- oraz uzyskanie od finalnego nabywcy węglowego oświadczenia, że nabywane wyroby węglowe są przeznaczone do celów uprawniających do zwolnienia od akcyzy.

Oświadczenie potwierdzające przeznaczenie wyrobów węglowych do celów objętych zwolnieniem powinno zawierać:
1) w przypadku nabywcy będącego:
a) osobą prawną, jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej oraz osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą:

  • nazwę nabywcy,
  • adres siedziby lub zamieszkania,
  • numer identyfikacji podatkowej (NIP),
  • ilość, rodzaj oraz przeznaczenie nabywanych wyrobów węglowych,
  • datę i miejsce złożenia oświadczenia,
  • czytelny podpis nabywcy lub osoby upoważnionej do jego reprezentacji

b) osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej:

  • imię i nazwisko, 
  • adres zamieszkania, 
  • numer dowodu osobistego lub nazwę i numer innego dokumentu stwierdzającego tożsamość, 
  • numer PESEL, jeżeli został nadany;
  • ilość, rodzaj oraz przeznaczenie nabywanych wyrobów węglowych,
  • datę i miejsce złożenia oświadczenia,
  • czytelny podpis nabywcy lub osoby upoważnionej do jego reprezentacji.

1) do złożenia podpisu w imieniu nabywcy wymagane jest odpowiednie umoco-wanie w formie pełnomocnictwa,
2) przed złożeniem oświadczenia nabywca zobowiązany jest do okazania sprzeda-wcy dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość nabywcy,
3) wymagane jest pisemne pełnomocnictwo udzielone przez nabywcę.

Zgodnie z art. 31a ust. 3d-3e ustawy powyższe oświadczenie dołącza się odpowiednio do faktury albo listy finalnych nabywców węglowych uprawnionych do odbioru deputatu węglowego. Oświadczenie może być złożone na wystawionej fakturze, jeżeli zostanie czytelnie podpisane. Oświadczenie może być zastąpione oświadczeniem złożonym w okresowej umowie zawartej między sprzedawcą a finalnym nabywcą węglowym, które wywiera skutek jedynie w stosunku do nabywanych wyrobów węglowych w ilości wynikającej z tej umowy, pod warunkiem potwierdzenia każdej sprzedaży tych wyrobów fakturą.

Powyższe dokumenty (oświadczenie oraz umowa), powinny być przechowywane do celów kontroli przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostały sporządzone.

Zgodnie z art. 31a ust. 3g ustawy osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, o których mowa w ust. 3c pkt 1 lit. b, są obowiązane do okazania sprzedawcy dokumentu, o którym mowa w tym przepisie, w celu potwierdzenia tożsamości. W przypadku dostaw wyrobów węglowych w ilości 200 kg jednorazowo, dla zastosowania zwolnienia od akcyzy nie jest wymagane wystawienie faktury VAT ani złożenie przez nabywcę oświadczenia o przeznaczeniu wyrobów węglowych do celów zwolnionych. 

Z dniem 1 stycznia 2019 r. został uchylony art. 138r. ustawy w związku z czym zniesiony został obowiązek przekazywania kwartalnych zestawień dokumentów dostawy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Jednakże pośredniczący podmiot węglowy nadal prowadzi ewidencję wyrobów węglowych zgodnie 
z art. 138i ustawy. 

Obecnie, nabywca zamiast potwierdzenia odbioru wyrobów węglowych na dokumencie dostawy, który nie jest już stosowany, obowiązany jest złożyć oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych wyrobów węglowych.
 

Podstawa prawna: art. 31a ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym, art. 1 pkt 7, art. 1 pkt 37 oraz art. 13 ustawy z dnia 20 lipca lipca 2018r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Prawo celne.