Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKCYZA

August 27, 2019

NR 93 (Wrzesień 2019)

Zwrot akcyzy w przypadku czasowej rejestracji pojazdu w Polsce

0 1186

Czy jest możliwy zwrot akcyzy z tytułu eksportu lub dostawy wewnątrzwspólnotowej samochodu osobowego, który został zarejestrowany na terytorium kraju jedynie czasowo w celu wywozu za granicę?

Odpowiedź

Zgodnie z art. 107 ustawy o podatku akcyzowym podmiot, który nabył prawo rozporządzania jak właściciel samochodem osobowym niezarejestrowanym wcześniej na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego, lub jeżeli w jego imieniu ta dostawa albo eksport są realizowane, ma prawo do zwrotu akcyzy na wniosek złożony właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie roku od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego.  

Uzasadnienie

Podmiot, który zwraca się z wnioskiem o zwrot akcyzy, zobowiązany jest posiadać dokumenty potwierdzające dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu, którymi są w szczególności: dokumenty przewozowe, celne, faktura i specyfikacja dostawy oraz inne dokumenty handlowe związane z dostawą wewnątrzwspólnotową albo eksportem (art. 107 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym).
Przesłankami do zwrotu podatku akcyzowego są:

  • nabycie prawa do rozporządzania samochodem jak właściciel,
  • dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu we własnym imieniu lub zlecenie we własnym imieniu realizacji tych czynności,
  • brak zarejestrowania samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,
  • zapłata akcyzy od samochodu osobowego na terytorium kraju,
  • złożenie wniosku właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie roku od dokonania WDT lub eksportu tego samochodu.

Kwestią budząca wątpliwości jest przesłanka „niezarejestrowania wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym samochodu osobowego” zawarta w treści art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, w której ustawodawca odwołuje się do instytucji rejestracji samochodu osobowego wyrażonej w przepisach ustawy z dnia 
20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 74 ust. 2  ustawy - Prawo o ruchu drogowym - ustawodawca przewidział dwa rodzaje rejestracji czasowej:
a) z urzędu - po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu; oraz
b) na wniosek właściciela pojazdu - w celu umożliwienia:

  • wywozu pojazdu za granicę,
  • przejazdu pojazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • przejazdu pojazdu związanego z koniecznością dokonania jego badania technicznego lub naprawy. 

W orzecznictwie sądów administracyjnych oraz interpretacjach organów podatkowych można zauważyć rozbieżne stanowiska w sprawie zwrotu podatku akcyzowego związanego z dostawą wewnątrzwspólnotową samochodów osobowych.
Z literalnego brzmienia art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym wynika, że zwrot przysługuje wyłącznie podmiotom dokonującym wewnątrzwspólnotowej dostawy lub eksportu niezarejestrowanych wcześniej samochodów, co oznacza, że nawet czasowa rejestracja wyłącza prawo do uzyskania zwrotu. Rozbieżności interpretacyjne wśród organów podatkowych dotyczą rejestracji czasowej w celu umożliwienia wywozu pojazdu za granicę. Przedmiotowa rozbieżność dotyczy merytorycznej oceny przesłanek, których skutkiem jest odmowa bądź realizacja zwrotu podatku akcyzowego. 
Stanowiska organów podatkowych jak i sądów administracyjnych na przestrzeni ostatnich lat  w przedmiocie sprawy były i są rozbieżne. Stanowisko wyrażone miedzy innymi w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPP3/443-546/10/PH z 19.10.2010r. oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 25 stycznia 2012r. nr  ILPP3-77/10/11-S/TW stwierdza, iż czasowa rejestracja samochodu dokonana w celu jego późniejszej dostawy wewnątrzwspólnotowej, nie stanowi pierwszej rejestracji pojazdu w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym. Tym sama taka rejestracja nie stanowi przeszkody do uzyskania zwrotu, o którym mowa w art. 107 ustawy o podatku akcyzowym.
Natomiast stanowisko prezentowane w interpretacjach ( Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 stycznia 2018r. nr 0111-KDIB3-3.4013.243.2017.I.JS., Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 20 czerwca 2013r. nr IBPP4/443-194/13/BP) wskazuje, że w przypadku, gdy wnioskodawca będzie chciał dokonać wewnątrzwspólnotowej dostawy samochodów osobowych, które w związku z tą dostawą będą tymczasowo rejestrowane na potrzeby wywozu ich na terytorium innego państwa członkowskiego, to w świetle przepisu art. 107 ustawy o podatku akcyzowym zwrot akcyzy nie przysługuje. 
Stanowisko to potwierdził m.in. WSA w Gdańsku w prawomocnym wyroku z 18 kwietnia 2018 r. I SA/Gd 245/18, NSA w wyroku z dnia 5 października 2017 roku I GSK 2210/15, oraz NSA w wyroku z dnia 22 listopada 2017r. I GSK 1129/16.
Z powyższego wynika, że każda rejestracja bez względu na cel stanowi negatywną przesłankę dla zwrotu podatku akcyzowego. 
Mając na uwadze rozbieżności interpretacyjne w przedmiotowym zakresie w przypadku jeżeli podatnik złoży wniosek do organu podatkowego o zwrot akcyzy z tytułu eksportu lub dostawy wewnątrzwspólnotowej samochodu osobowego, który został zarejestrowany na terytorium kraju jedynie czasowo w celu wyjazdu za granicę może otrzymać odmowę zwrotu podatku akcyzowego ze względu na zaistniałą negatywną przesłankę zarejestrowania pojazdu. 
Wskazać należy, iż podatek akcyzowy którym objęte są pojazdy przeznaczone do przewozu osób dotyczy konsumpcji tych pojazdów w kraju, która związana jest ustawowo z pojęciem rejestracji w oparciu o przepisy ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Ustawodawca w treści art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym nie rozgraniczył pojęcia rejestracji czasowej czy stałej, co wskazuje na fakt, iż zwrot akcyzy nie może być dokonany nawet po czasowej rejestracji pojazdu w celu otrzymania tymczasowych tablic rejestracyjnych uprawniających do poruszania się po drogach publicznych. W tym miejscu podnieść należy, iż rejestracja taka związana jest z wydaniem decyzji organu rejestrującego i odnotowaniu takiego zdarzenia w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców - CEPiK. W przyszłości przy ponownym przywozie takiego pojazdu na terytorium kraju istnieje możliwość potraktowania go jako już uprzednio zarejestrowanego, od którego nie będzie wymagany już dokument potwierdzający zapłatę akcyzy. 
W związku z powyższym zwrot akcyzy dla samochodów osobowych zarejestrowanych czasowo w kraju w celu umożliwienia wywozu za granicę nie będzie możliwy.  
 

Podstawa prawna: art. 107 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym.