Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKCYZA

June 18, 2019

NR 89 (Maj 2019)

Zwrot akcyzy w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy albo eksportu samochodu osobowego

0 1421

Artykuł 107 ustawy o podatku akcyzowym (u.p.a.) wprowadza mechanizm zwrotu akcyzy zapłaconej w Polsce, jeżeli samochód osobowy, od którego odprowadzono wcześniej podatek, jest przedmiotem eksportu lub wewnątrzwspólnotowej dostawy.

Zgodnie z ust. 1, 2, 3 i 4 art. 107 ustawy o podatku akcyzowym podmiot, który nabył prawo rozporządzania jak właściciel samochodem osobowym niezarejestrowanym wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego, lub jeżeli w jego imieniu ta dostawa albo eksport są realizowane, ma prawo do zwrotu akcyzy na wniosek złożony właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie roku od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego. Podmiot, ubiegający się o zwrot podatku akcyzowego, jest obowiązany posiadać dokumenty potwierdzające dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu, którymi są w szczególności: dokumenty przewozowe, celne, faktura i specyfikacja dostawy oraz inne dokumenty handlowe związane z dostawą wewnątrzwspólnotową albo eksportem. Do wniosku o zwrot załącza się dowód zapłaty akcyzy na terytorium kraju lub fakturę z wykazaną kwotą akcyzy oraz dokumenty potwierdzające dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu. Zwrotowi nie podlega akcyza w kwocie niższej niż minimalna kwota zwrotu. Oznacza to, że kwota wnioskowanego zwrotu akcyzy z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu samochodu osobowego nie może być niższa niż kwota stanowiąca równowartość w złotych polskich 10 euro według średniego kursu tej waluty ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia złożenia wniosku.  

Do dnia 18 września 2018 roku organami podatkowymi właściwymi do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, byli właściwy naczelnik urzędu skarbowego i właściwy dyrektor izby administracji skarbowej.

Zmiany w zakresie właściwego urzędu, do którego należy kierować przedmiotowy wniosek, wprowadziła ustawa z dnia 20 lipca 2018r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Prawo celne. 

Zgodnie z dodanym od dnia 19 września 2018r. art. 107 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym organami podatkowymi właściwymi do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu samochodu osobowego, od którego akcyza z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego lub pierwszej sprzedaży na terytorium kraju została zapłacona na terytorium kraju, są naczelnik urzędu skarbowego, któremu została złożona deklaracja podatkowa w sprawie tej akcyzy lub który wydał decyzję określającą wysokość tej akcyzy, i właściwy dla tego naczelnika w zakresie akcyzy dyrektor izby administracji skarbowej.
Natomiast w myśl art. 107 ust. 5a ustawy o podatku akcyzowym organami podatkowymi właściwymi do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, obliczonej i wykazanej w zgłoszeniu celnym lub określonej w wydanej przez naczelnika urzędu celno-skarbowego decyzji, są dla:

1) osób fizycznych - naczelnik urzędu skarbowego właściwy w zakresie akcyzy ze względu na adres ich zamieszkania i właściwy dla tego naczelnika w zakresie akcyzy dyrektor izby administracji skarbowej;
2) osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej 
- naczelnik urzędu skarbowego właściwy w zakresie akcyzy ze względu na adres ich siedziby i właściwy dla tego naczelnika w zakresie akcyzy dyrektor izby administracji skarbowej.

Jeżeli nie można ustalić właściwości w sposób określony w ust. 5 i 5a, organami podatkowymi właściwymi do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, są Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście w Warszawie i Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Podsumując, miejscem złożenia wniosku o zwrot akcyzy od samochodu osobowego w trybie art. 107 ustawy o podatku akcyzowym będzie:

  1. naczelnik urzędu skarbowego, któremu została złożona deklaracja podatkowa w sprawie akcyzy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego lub pierwszej sprzedaży na terytorium kraju samochodu osobowego lub który wydał decyzję określającą wysokość tej akcyzy (art. 107 ust. 5 ww. ustawy);
  2. naczelnik urzędu skarbowego właściwy w zakresie akcyzy ze względu na adres zamieszkania osoby fizycznej albo naczelnik urzędu skarbowego właściwy w zakresie akcyzy ze względu na adres siedziby osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, jeśli akcyza została obliczona i wykazana w zgłoszeniu celnym lub określona w wydanej przez naczelnika urzędu celno-skarbowego decyzji (art. 107 ust. 5a ww. ustawy);
  3. Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście w Warszawie – w przypadkach niewymienionych w pkt 1 i 2 (art. 107 ust. 5b ww. ustawy).

Wzór wniosku o zwrot akcyzy od samochodu osobowego określa rozporządzenie w sprawie zwrotu akcyzy od samochodu osobowego.
 

Podstawa prawna: 1) art. 107 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym, 2) art. 1 pkt 29 lit. a i lit.b ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Prawo celne, 3) rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009r. w sprawie zwrotu akcyzy od samochodu osobowego.