Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Adwokat wystawił mi fakturę za sporządzenie pozwu w sprawie o zapłatę za towar. VAT wynikający z tej faktury odliczyłem. Sprawę wygrałem i dostałem zwrot moich pieniędzy i częściowy zwrot kosztów procesu, w tym wydatków na adwokata. Czy powinienem dokonać opodatkowania otrzymanej kwoty lub dokonać korekty podatku naliczonego?

ODPOWIEDŹ

Nie, nie ma Pan obowiązku opodatkowania otrzymanej kwoty ani dokonania korekty podatku naliczonego.

UZASADNIENIE

Prawo do obniżenia przez podatnika podatku należnego o podatek naliczony wynika z art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Zgodnie z powyższym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ustęp 2 pkt 1 lit. a) tego artykułu określa, iż kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów, natomiast ust.10 pkt 1 określa, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Ponadto z art.86 ust.11 ustawy wynika, że, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust.10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Z przytoczonych przepisów wynika, że, jeżeli wykonuje Pan czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, miał Pan prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia usług prawniczych w sprawie gospodarczej, które zostały udokumentowane fakturą VAT.

W świetle art.98 §1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku Kodeks postępowania cywilnego, strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu). Z zadanego pytania wynika, iż po wygranym procesie otrzymał Pan zasądzone wyrokiem sądu poniesione koszty.

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług został zawarty w art.5 ust.1 ustawy o VAT. Zgodnie z nim opodatkowaniu podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W świetle ustawy o podatku od towarów i usług, usługami są wszelkie świadczenia nie stanowiące dostawy towarów (art.8 ust.1 ustawy o VAT). W przepisach regulujących opodatkowanie podatkiem od towarów i usług brak jest definicji odpłatności (wynagrodzenia). Kierując się orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przyjąć należy, iż aby dana transakcja miała charakter odpłatny musi występować świadczenie wzajemne a kontrahentów musi łączyć stosunek prawny zobowiązujący do dostawy towarów lub świadczenia usług, z podaniem wysokości wynagrodzenia.

W świetle powyższego należy uznać, iż w związku z otrzymaniem od pozwanego zwrotu kosztów sądowych, zarówno Pan jak i pozwany nie wykonaliście żadnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Pozwany ma obowiązek wpłacenia tych kosztów na podstawie prawomocnego wyroku sądu. Zasądzona kwota jest zwrotem wydatków, które musiała ponieść strona wnosząca sprawę do sądu i nie ma charakteru wynagrodzenia otrzymanego w zamian za konkretne świadczenie. W rezultacie zwrot poniesionych przez Pana kosztów sądowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Stanowisko to potwierdza interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPP2/443-536/09/AK z 10 września 2009 roku.

Brak jest również podstawy prawnej do dokonania korekty podatku naliczonego wynikającego z faktury otrzymanej od adwokata.

Emilia Wach