Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

February 1, 2013

Zwrot niesprzedanego towaru nabytego w ramach WNT

0 1021

Nasza Spółka współpracowała z firmą kosmetyczną z Hiszpanii na podstawie umowy o współpracę, która była zawarta na czas określony. Kupowaliśmy od niej kosmetyki i sprzedawaliśmy je w Polsce. Firma nie przedłużyła z nami kontraktu i nakazała zwrócić pozostały w magazynie towar. W październiku 2012 roku zwróciliśmy towar kurierem, ale do dziś nie otrzymaliśmy od kontrahenta faktury korygującej. Czy powinniśmy skorygować wartość wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art.29 ust.4 ustawy o podatku od towarów i usług podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust.4a i 4b. Kierując się powyższym przepisem, w przypadku zwrotu kontrahentowi nabytego w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru Spółka będzie miała obowiązek skorygować WNT. Polskie przepisy, niestety, nie określają momentu, w którym takiej korekty należy dokonać.

Z opisanego w pytaniu zdarzenia wynika, że zwrotu towaru kontrahentowi unijnemu dokonaliście Państwo w październiku 2012 roku, natomiast nie otrzymaliście jeszcze faktury korygującej.

Zgodnie z §13 ust.5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (zwanego dalej rozporządzeniem fakturowym), w przypadku zwrotu towarów sprzedawca wystawia fakturę korygującą. Jest to jednak przepis krajowy, który nie obliguje kontrahenta zagranicznego do takiego zachowania. Kontrahent powinien jednak udokumentować otrzymanie zwróconego towaru np. fakturą korygującą, notą lub jakimkolwiek dokumentem, który takie zdarzenie będzie odzwierciedlać, chociażby dlatego, żeby można było dokonać księgowego rozliczenia tej transakcji.

W kwestii zarówno dokumentów stanowiących podstawę do dokonania korekty wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jak również terminu dokonania tego obowiązku istnieją dwie odmienne linie orzecznicze.

Na przykład w interpretacji indywidualnej nr IBPP2/443-1038/08/RSz z 29 stycznia 2009 roku, w której wątpliwość podatnika dotyczyła możliwości wystawienia wewnętrznych faktur korygujących dokumentujących zwrot towarów na podstawie wystawianych przez unijnego kontrahenta not kredytowych przy braku faktur korygujących Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że „ fakturę taką należy wystawić w przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w powołanym wyżej przepisie” (§13 rozporządzenia fakturowego), „a więc w momencie uzyskania rabatu bądź zwrotu wadliwego towaru”. Kierując się tą interpretacją, nabywca towarów powinien wystawić wewnętrzną fakturę korygującą zmniejszającą wartość nabycia w przypadku zaistnienia przesłanki ku temu (uzyskania rabatu, zwrotu towarów) bez względu na to, czy dana okoliczność została udokumentowana przez zagranicznego kontrahenta wystawieniem faktury korygującej, czy też innego dokumentu, który potwierdza rabat bądź zwrot wadliwego towaru.

Z kolei w interpretacji nr IBPP3/443-214/09/ŁW z 2 czerwca 2009 roku Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że „Sposób rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w przypadku otrzymania noty korygującej uzależniony jest od okoliczności, które spowodowały jej wystawienie. Obniżenie wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w sytuacji, gdy jest ono skutkiem czynności mających miejsce po wystawieniu pierwotnej faktury (np. udzielenie rabatu), powinno nastąpić w rozliczeniu za okres, w którym otrzymano notę korygującą dokumentującą przyznany rabat. Natomiast w przypadku gdy dokonano zwrotu towaru do dostawcy obniżenie podstawy opodatkowania z tyt. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powinno nastąpić w rozliczeniu za okres w którym dokonano zwrotu towarów”.

Odmienne natomiast stanowisko prezentuje Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej nr IPPP1-443-401/08-2/JB z 17 kwietnia 2008 roku, w której stwierdził, że korekta wewnątrzwspólnotowego nabycia powinna być udokumentowana fakturą wewnętrzną korygującą, sporządzoną w oparciu o fakturę korygującą wystawioną przez dostawcę towarów – „takiej roli nie pełni specyfikacja sporządzona przez Spółkę w związku ze zwrotem towarów. (...) otrzymanie faktury korygującej od dostawcy, w związku ze zwrotem towarów, stanowi podstawę do korekty podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o której mowa w art. 31 ust. 1 ustawy. Korekty tej należy dokonać poprzez wystawienie faktury wewnętrznej zmniejszającej wartość podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, w rozliczeniu za okres w którym spółka taką fakturę otrzymała od dostawcy”.

Moim zdaniem, w sytuacji opisanej w pytaniu, jeżeli posiadacie Państwo dokumentację potwierdzającą dokonanie zwrotu kontrahentowi określonych towarów (ich ilość oraz wartość) w październiku 2012 roku, macie prawo do dokonania korekty wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w prowadzonych ewidencjach oraz deklaracji VAT za ten miesiąc. Należy pamiętać, iż korekty należy dokonać zarówno po stronie podatku należnego jak i naliczonego, bowiem zgodnie z art.86 ust.2 pkt 4 lit.c ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Jednocześnie, od 1 stycznia 2013 roku, zgodnie z art.106 ust.7 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku między innymi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nie ma już obowiązku wystawiania faktur wewnętrznych (również faktur wewnętrznych korekt w przypadku zwrotu towaru - §24 rozporządzenia fakturowego).  

Katarzyna Domińska