Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY , BUDOWNICTWO

2 listopada 2014

Budowa skateparku położonego w Polsce przez kontrahenta z Niemiec

0 960

Urząd Gminy planuje wybudować skatepark. W tym celu chce zakupić usługę budowlaną od kontrahenta z siedzibą w Niemczech. Jak urząd ma rozliczyć świadczoną usługę? Gdzie należy ją opodatkować, czy o zwrot podatku Urząd ma się ubiegać w Polsce?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli kontrahent z Niemiec zarejestruje się dla potrzeb podatku VAT na terytorium Polski, wówczas na nim będzie ciążył obowiązek rozliczenia podatku od tej usługi. W przeciwnym wypadku to Gmina, jako usługobiorca będzie zobowiązana do rozliczenia podatku z tytułu nabytych usług rozpoznając import usług.

UZASADNIENIE

Zasadę nadrzędną przy określeniu miejsca świadczenia usług reguluje art. 28b ust. 1,2 oraz 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z jego brzmieniem miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art.28n.

W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli jednak podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa powyżej, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

Jednak od zasady ogólnej określono pewne wyjątki. Dotyczą one między innymi świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania lub używania nieruchomości oraz usług przygotowania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektow i nadzoru budowlanego, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce położenia nieruchomości (art. 28e ustawy o VAT).

Z kolei zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o VAT przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Podatnikami natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4, tj. jako "podatnik VAT czynny"

b) usługobiorcą jest:

  • w przypadkach innych niż określone w art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

Z powodu braku definicji pojęcia "nieruchomość" w ustawie o podatku od towarów i usług należy posłużyć się ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny, gdzie w art. 46 § 1 podano definicję nieruchomości. Zgodnie z tym przepisem nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntami związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Odnosząc się do przedstawionej przez Państwa sytuacji uznać zatem należy, że planowana budowa skateparku spełnia definicję nieruchomości i w celu określenia miejsca świadczenia usługi budowlanej należy odwołać się do art. 28e ustawy o VAT. Zgodnie z jego brzmieniem miejscem świadczenia usługi budowy skateparku jest miejsce, gdzie będzie on budowany, czyli Polska. W tej sytuacji podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku będzie usługodawca z Niemiec pod warunkiem, że dokona on rejestracji dla potrzeb podatku VAT na terytorium Polski. Jeżeli jednak usługodawca (kontrahent z Niemiec) nie dokona takiej rejest...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.