Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Od 1 lipca wielu podatników będzie zobowiązanych generować i wysyłać na żądanie organów podatkowych Jednolite Pliki Kontrolne. W niniejszym artykule wyjaśniamy co to są za pliki i kto będzie zobowiązany do ich wysyłania.

Obowiązek wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego wynika z art.193a ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie z §1 i 2 tego przepisu w przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej odpowiadającej określonej przez Ministerstwo Finansów strukturze logicznej, wskazując rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą. Te struktury logiczne danych w postaci elektronicznej to są właśnie Jednolite Pliki Kontrolne.

Obecnie struktur prezentacji danych jest siedem i obejmują one:

  1. księgi rachunkowe,

  2. wyciąg bankowy,

  3. magazyn,

  4. ewidencje zakupu i sprzedaży VAT,

  5. faktury VAT,

  6. podatkową księgę przychodów i rozchodów,

  7. ewidencję przychodów.

Wszystkie struktury można odnaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) w zakładce „Administracja Podatkowa”/„Działalność”.

Zgodnie z art.31 pkt 2 ustawy z dnia 10 września 2015 roku o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw omawiany powyżej przepis wchodzi w życie 1 lipca 2016 roku, jednakże w myśl art.29 ustawy mali i średni przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej będą mieli obowiązek przekazania takiego pliku dopiero od 1 lipca 2018 roku. Do 30 czerwca 2018 będą mogli przekazać taki plik, ale nie będą musieli tego robić.

Przypomnijmy, że zgodnie z art.106 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej za średniego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz

  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.

Oznacza to, że przedsiębiorcy u których został spełniony przynajmniej jeden z wymienionych poniżej warunków:

  • zatrudniali w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych średniorocznie co najmniej 250 pracowników, lub

  • osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych w wysokości przekraczającej równowartość w złotych 50 milionów euro, lub u których sumy aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego z dwóch ostatnich lat obrotowych przekroczyły równowartość w złotych 43 milionów euro po 1 lipca 2016 roku będą zmuszeni do przekazania na żądanie organu podatkowego Jednolitego Pliku Kontrolnego. Przedsiębiorcy, u których żaden z wymienionych poniżej trzech warunków nie został spełniony, będą mieli taki obowiązek dopiero od 1 lipca 2018 roku.

Należy zwrócić uwagę, że Jednolity Plik Kontrolny będzie generowany jedynie na żądanie organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej. Zgodnie z wyjaśnieniami zamieszczonymi na stronach internetowych Ministerstwa Finansów, zakres danych w pliku powinien odpowiadać zakresowi czynności sprawdzających lub kontroli, a pobierane powinny być dane wyłącznie niezbędne do realizacji celu kontroli. Ministerstwo Finansów dopuszcza, w sytuacji, gdy podatnik korzysta z kilku programów służących do ewidencji zdarzeń, utworzenie z każdego systemu osobnego pliku JPK i przekazanie żądanych danych w formie wielu plików.

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów, celem Jednolitego Pliku Kontrolnego jest umożliwienie podatnikom przekazywania informacji organom podatkowym w formie elektronicznej pozwalającej na skrócenie czasu wykonywanych czynności, zmniejszenie ich uciążliwości, a w efekcie ograniczenia ich kosztów. W niebudzących wątpliwości przypadkach ta forma udostępniania informacji pozwoli odstąpić od kontroli. Ministerstwo poinformowało również, że na otrzymanych od podatników Jednolitych Plikach Kontrolnych będą przeprowadzane „testy weryfikujące spójność, dokładność i kompletność ksiąg i deklaracji podatkowych. Podstawowymi testami będą testy weryfikujące wymogi formalne dla ksiąg, takie jak kolejna numeracja, luki i duplikaty zapisów. Właściwą grupę testów będą stanowić testy rzeczywiste, np. weryfikacja związku przychodów z kosztami ich uzyskania, ciągłości stosowania zasad rachunkowości (np. zasad wyceny aktywów metodą FIFO, LIFO), prawidłowości stosowania stawek podatku od towarów i usług itp.”

Odpowiedzi Ministerstwa Finansów na najczęściej zadawane pytania znajdą Państwo w naszym portalu internetowym www.VAT.ksiegowego.pl.

Ewa Konarska

Podstawa prawna: art. 1 pkt 130, art. 29 i art. 31 pkt 2 ustawy z dnia 10 września 2015 roku o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw