Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

1 lipca 2018

Czy konieczne jest zgłoszenie w urzędzie stosowania przez podatnika kasy przenośnej

0 862

Rozpoczynam w tym roku działalność gospodarczą w zakresie handlu częściami samochodowymi na giełdach i bazarach. Czy muszę zgłaszać w urzędzie, że będę stosował kasę przenośną? Czy na paragonie musi być również taka informacja?

ODPOWIEDŹ

Tak, w przeciwnym przypadku każdorazowa zmiana adresu użytkowania kasy podlegałaby zgłoszeniu w terminie 7 dni od dnia takiej zmiany do naczelnika właściwego urzędu skarbowego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 111 ust. 6a ustawy o podatku od towarów i usług, kasa rejestrująca musi zapewniać prawidłowe zaewidencjonowanie podstawowych danych dotyczących zawieranych transakcji, w tym wysokości uzyskiwanego przez podatnika obrotu i kwot podatku należnego, oraz musi przechowywać te dane lub też zapewniać bezpieczny ich przekaz na zewnętrzne nośniki danych.

Na podstawie zapisu § 8 ust.1 rozporządzenia w  sprawie kas rejestrujących paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać m.in. adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika.

Podatnik w terminie 7 dni od dnia zmiany miejsca użytkowania kasy ma obowiązek poinformować właściwego naczelnika urzędu skarbowego, składając formularz „Zgłoszenia aktualizacyjnego danych dotyczących kasy”, zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik nr 2 do rozporządzenia oraz zapewnić dokonanie zmian w książce kasy oraz w pamięci kasy dotyczących adresu punktu sprzedaży, w którym po dokonanej zmianie kasa będzie używana (§ 14 ust. 5 i ust. 6 rozporządzenia).

Podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy bez jego żądania (art. 3a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia).

Z powyższych przepisów wynika, iż ustawodawca zobowiązuje podatnika do stosowania ewidencji obrotu i kwot podatku należnego w każdym punkcie prowadzenia sprzedaży lub świadczenia usług związanych z prowadzoną działalnością, zobowiązując do wydania paragonu lub faktury VAT, ale jednocześnie dopuszcza możliwość ewidencjonowania sprzedaży prowadzonej przez podatnika w dwóch lub większej ilości miejsc przy użyciu tylko jednej przenośnej kasy rejestrującej, pod warunkiem, że podatnik będzie na niej ewidencjonował każdą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, a na drukowanym przez kasę paragonie fiskalnym dla sprzedaży prowadzonej w różnych miejscach umieszczony będzie adres:

  • wszystkich punktów, w których świadczy usługi lub sprzedaje towary (jeśli to możliwe - w zależności od liczby znaków posiadanych w nagłówku przez kasę) lub

  • jeden adres tj. siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika.

Informacja o wszystkich stałych punktach prowadzenia działalności jest zgłaszana w CEIDG,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.