Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy można obniżyć wstecznie stosowane w latach poprzednich stawki amortyzacji podatkowej?

Artykuły | 14 czerwca 2024 | NR 3
0 185

Spółka z o.o. spodziewa się, że w kolejnych latach podatkowych będzie generować dość duży dochód, natomiast obecnie ponosi stratę za sprawą wysokich odpisów amortyzacyjnych. Spółka zastanawia się nad wsteczną korektą stawki amortyzacyjnej, aby obniżyć poziom straty, tym samym pozostawić sobie na przyszłość możliwość zwiększania kosztów podatkowych o odpisy amortyzacyjne. Czy można przeprowadzić korektę wsteczną stawek amortyzacyjnych?

Odpowiedź

Podatnik podatku dochodowego od osób prawnych dokonuje odpisów amortyzacyjnych w koszty podatkowe działalności gospodarczej na podstawie możliwej stawki amortyzacyjnej (załącznik nr 1 ustawy), dozwolonej metody oraz współczynników przeliczeniowych. Ma prawo obniżyć stawki amortyzacyjne (poniżej wartości stawek z załącznika nr 1) od miesiąca, w którym rzecz zostaje zaliczona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych albo też od pierwszego miesiąca kolejnego roku podatkowego. 
Ze względu na przepisy wyrażone w Ordynacji podatkowej każdy podatnik ma prawo dokonać korekty deklaracji podatkowej, a jedynym ograniczeniem jest okres przedawnienia zobowiązania podatkowego. 

Uzasadnienie

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (tu: spółka z o.o.) mają obowiązek zaliczania nabytych rzeczy (o ile nie stanowią one towaru przeznaczonego do odsprzedaży) do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz dokonywania (zgodnie z przepisami ustawy) ich amortyzacji i zaliczania obliczonych podatkowych odpisów amortyzacyjnych do kosztów podatkowych działalności gospodarczej. 
Wielkość odpisu amortyzacyjnego jest wynikiem szczegółowych regulacji i zależy od:

  • stawek amortyzacyjnych – nominalne i jednocześnie górne ich wartości są zawarte w załączniku nr 1 do ustawy,
  • dozwolonych dla danych grup środków trwałych metod amortyzacji,
  • wartości początkowej netto lub brutto (z nieodliczonym podatkiem naliczonym VAT, który nie pomniejszał podatku należnego u czynnego podatnika VAT), która jest wynikiem ustalonej ceny nabycia środka trwałego albo kosztu wytworzenia,
  • współczynników przeliczeniowych (np. „2” dla degresywno-liniowej metody amortyzacji). 

Pamiętaj!
Ustawodawca wprowadził przepis, w którym pozwolił podatnikom CIT na pomniejszanie stawek amortyzacyjnych, znajdujących się w załączniku nr 1 do ustawy, w ten sposób, że:

  • można obniżyć stawkę z załącznika do dowolnej wartości, w tym do wartości „0”,
  • nie ma tak naprawdę ograniczenia wynikającego z przepisów, jak długo stawka może wynosić „0”,
  • stawka może być obniżona od momentu zaliczenia rzeczy do ewidencji (przyjęcie do używania) oraz od pierwszego miesiąca kolejnego roku podatkowego. 

Powyższe regulacje nie budzą obecnie wątpliwości, a podatnicy CIT mogą dość elastycznie planować poziom kosztów podatkowych wynikający z amortyzacji podatkowej środków trwałych. Problem może pojawiać się jednakże wtedy, gdy podatnicy źle oszacowali poziom przychodów i kosztów podatkowych i wygenerowali stratę podatkową. Wtedy jednym z roz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.