Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

2 października 2014

Data otrzymania faktury elektronicznej

0 954

Otrzymujemy faktury elektroniczne od dostawców. 30 sierpnia wpłynęła na naszą skrzynkę jedna z takich faktur, ale w związku z tym, że nie pracujemy w soboty, wiadomość została odczytana przez pracownika w poniedziałek 1 września. Kiedy możemy odliczyć VAT – w sierpniu czy we wrześniu?

ODPOWIEDŹ

Z opisanej faktury możecie Państwo odliczyć VAT w rozliczeniu za sierpień 2014 roku, pod warunkiem, że w sierpniu powstał również obowiązek podatkowy u dostawcy towarów lub usług.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.86 ust.10 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Zatem podstawowym warunkiem odliczenia przez Państwa podatku naliczonego jest powstanie obowiązku podatkowego u dostawcy. Najczęściej jest to moment dokonania dostawy towarów lub wykonania usług, ale ustawa przewiduje też inne, szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego, na przykład otrzymanie zapłaty czy moment wystawienia faktury. Dla celów udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie zakładam, że do sierpnia powstał już obowiązek podatkowy w odniesieniu do otrzymanych towarów lub usług.

Zgodnie z art.86 ust.10b pkt 1 ustawy o VAT prawo do obniżenia podatku powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny. W przypadku faktur papierowych, otrzymywanych pocztą lub odbieranych osobiście, określenie momentu otrzymania faktury nie sprawia zazwyczaj trudności – jest to data faktycznego objęcia w posiadanie faktury. Sporą wątpliwość może budzić natomiast to, jaką datę możemy uznać za datę otrzymania faktury elektronicznej – datę wpływu faktury na serwer czy datę odczytania wiadomości przez pracownika podatnika.

W orzecznictwie organów podatkowych już na dobre ukształtowała się linia, zgodnie z którą rzeczywistym momentem otrzymania faktury elektronicznej jest data wpływu na adres e-mail odbiorcy wiadomości e-mail wraz z załączoną do niej fakturą. Tak orzekł na przykład Dyrektor Izby Skar...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.