Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

1 maja 2013

Daty odbioru a moment ujęcia faktury korygującej w ewidencji

0 784

W kwietniu wystawiłem fakturę korygującą do faktury marcowej. Klient nie wpisał mi daty odbioru korekty, tylko ją podpisał. Czy mogę obniżyć VAT należny w kwietniu bez daty na korekcie? 

ODPOWIEDŹ

Z zadanego pytania nie wynika, czy wystawiona korekta zwiększa czy zmniejsza podstawę opodatkowania i podatek należny.

W przypadku wystawienia faktury korygującej obniżającej podatek należny zasadą jest, że wystawca może obniżyć podatek należny nie w rozliczeniu za okres, w którym wystawiono fakturę, lecz dopiero za okres w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę, pod warunkiem posiadania przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy potwierdzenia odbioru takiej faktury przez nabywcę. Zasada ta wynika z treści art. 29 ust. 4a ustawy o podatku od towarów i usług. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę spowoduje akceptację zmiany wartości zawartych na fakturze i da prawo do obniżenia podatku należnego. Zatem, w przypadku wystawienia przez sprzedawcę faktury korygującej zmniejszającej podatek należny, jest on obowiązany do posiadania potwierdzenia jej odbioru z wyjątkami określonymi w art. 29 ust. 4b ustawy. Potwierdzenia takiego dokonuje nabywca towarów i usług jako adresat faktury korygującej. Faktura korygująca musi dotrzeć do nabywcy, a ten musi potwierdzić ten fakt i zawiadomić o tym sprzedawcę.

Przepisy nie określają formy w jakiej powinno nastąpić potwierdzenie odbioru faktury korygującej. W konsekwencji - jak wskazał WSA w Poznaniu w wyroku z dnia 21 marca 2012 roku (I SA/PO 580/11) „potwierdzenie otrzymania korekty faktury może mieć dowolną formę, jednakże forma ta musi pozwolić na jednoznaczne stwierdzenie, iż sprzedawca to potwierdzenie otrzymał”.

W jakiejkolwiek formie nabywca potwierdzi otrzymanie faktury korygującej, dostawca musi być w stanie określić datę otrzymania korekty przez nabywcę. To właśnie ta data wskazuje bowiem na okres rozliczeniowy, w którym podatnik powinien rozliczyć korektę. Z zadanego pytania wynika, że posiada Pan już potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Pomimo braku daty odbioru korekty na podpisanej kopii, potwierdzenie to up...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.