Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Spółka akcyjna przejęła spółkę z o.o. Obecnie otrzymała zaległe dokumenty, które potwierdzają wewnątrzwspólnotową dostawę towarów oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, które były dokonane przed przejęciem. Spółka koryguje rozliczenia podatkowe, chcąc wykazać prawidłowe stawki podatku w deklaracjach podatkowych JPK. W jaki sposób dokonać tej korekty?

Odpowiedź

W sytuacji, w której korekta VAT dotyczy okresu sprzed dnia połączenia, powinna ona zawierać dane spółki przejmowanej, tj. jej nazwę, adres, NIP, ale musi zostać złożona i podpisana przez spółkę przejmującą.

Uzasadnienie

Wskazana kwestia jest regulowana ustawą o VAT. Ponadto w tożsamych sprawach wydawane są również interpretacje indywidualne organów podatkowych, co wskazuje na pojawiające się w tym zakresie wątpliwości.

Zarejestrowanie przejęcia, a także wykreślenie spółki z o.o. z rejestru powoduje ustanie bytu prawnego, a także prawnopodatkowego tej spółki. Konsekwencją tych czynności jest brak możliwości złożenia przez spółkę prawnie skutecznej korekty deklaracji podatkowej.

Przepisy Ordynacji podatkowej wskazują jednak bezpośrednio, że prawa i obowiązki spółki przejmowanej z chwilą rejestracji połączenia przechodzą na spółkę przejmującą. Dzieje się to z dniem połączenia – wówczas wskazana w pytaniu spółka akcyjna staje się następcą prawnym spółki z o.o.

Opisane powyżej wnioski wskazują na wystąpienie sukcesji podatkowej. Wobec tego spółka akcyjna, będąca spółką przejmującą, nabywa prawo do złożenia korekty deklaracji. Spółka akcyjna ma zatem prawo do korygowania rozliczeń podatkowych sprzed dnia połączenia.

Zgodnie ze stanowiskami przedstawianymi przez organy podatkowe, w szczególności w interpretacjach indywidualnych, w sytuacji, w której korekta deklaracji będzie dotyczyć okresu sprzed dnia połączenia, wówczas ta deklaracja powinna zawierać dane spółki przejmowanej, tj. jej nazwę, adres, NIP. Co istotne, powinna być ona jednak złożona i podpisana przez spółkę przejmującą, tj. spółkę akcyjną.

Odnosząc się już bezpośrednio do konkretnych przypadków, które zostały wskazane w treści zapytania, tj. dokonania korekty poprzez wykazanie wewnątrzwspólnotowej dostawy oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, należy przeanalizować ogólne zasady wykazywania tych transakcji, które zostały omówione w ustawie o VAT.

Ustawa o VAT wskazuje bowiem, że w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawka podatku 0% może być zastosowana, gdy:

  • nabywca jest zidentyfikowany jako podatnik VAT-UE,
  • spółka, będąca dostawcą, jest podatnikiem VAT-UE w momencie składania deklaracji,
  • przed upływem terminu do złożenia deklaracji za dany okres spółka posiada odpowiednią dokumentację,
  • dostawa zostanie wykazana w informacji podsumowującej.

Ta dokumentacja powinna potwierdzać wywóz towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy poza terytorium Polski oraz dostarczenie ich do nabywcy na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

T...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.