Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

6 maja 2015

Działalność na własny rachunek adwokata będącego udziałowcem spółki

0 973

Adwokat wykonujący na zlecenie sądu czynności (usługi) pomocy prawnej z urzędu (udział w sprawach sądowych jako pełnomocnik - obrońca z urzędu) jest z tego tytułu podatnikiem zgodnie z art. 15 ustawy, a transakcja ta podlega udokumentowania fakturą.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 24 marca 2015 roku nr IBPP3/443-1426/14/LŻ.

Sytuacja Podatnika

Adwokat prowadzi działalność gospodarczą w formie Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych prowadzonej na podstawie umowy spółki cywilnej, w której posiada 33,33% udziałów. Dodatkowo na zlecenie sądu Wnioskodawca bierze udział sprawach sądowych jako pełnomocnik (obrońca) z urzędu. Wnioskodawca wystawia fakturę ze swoimi danymi na rzecz sądu. Po otrzymaniu faktury sąd jako płatnik podatku dochodowego, przekazuje na konto Wnioskodawcy wynagrodzenie pomniejszone o zaliczkę na podatek dochodowy. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT, składa deklaracje podatkowe VAT-7 i rozlicza podatek VAT z tytułu wynagrodzenia za świadczenie usług zastępstwa procesowego z urzędu.

W związku z adwokat zadał pytanie czy on jest podatnikiem podatku VAT z tytułu pomocy prawnej świadczonej z urzędu czy spółka?

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 roku Prawo o adwokaturze adwokat wykonuje zawód w kancelarii adwokackiej, w zespole adwokackim oraz w spółce cywilnej lub jawnej, w której wspólnikami są adwokaci, radcowie prawni, rzecznicy patentowi, doradcy podatkowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 lipca 2002 roku o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Pomocy prawnej z urzędu, na zlecenie sądu, udziela osobiście adwokat, bądź osobiście wyznaczony przez niego zastępca, po udzieleniu substytucji. Wyznaczenie adwokata lub radcy prawnego do prowadzenia spraw „z urzędu” regulują przepisy ustawy z dnia 17 listopada 1964r. Kodeks postępowania cywilnego. W myśl zapisu art. 1173 § 1 Kpc o wyznaczenie adwokata lub radcy prawnego sąd zwraca się do właściwej okręgowej rady adwokackiej lub rady okręgowej izby radców prawnych. Zgodnie z § 2 art. 1173 Kpc, właściwa okręgowa rada adwokacka lub rada okręgowej izby radców prawnych, wyznacza adwokata lub radcę prawnego niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie dwóch tygodni, zawiadamiając o tym sąd. W zawiadomieniu właściwa okręgowa rada adwokacka lub rada okręgowej izby radców prawnych wskazuje imię i nazwisko wyznaczonego adwokata lub radcy prawnego oraz jego adres do doręczeń.

Skoro Wnioskodawca prowadząc działalność jest czynnym podatnikiem podatku VAT to wykonując na zlecenie sądu usługi pomocy prawnej jako pełnomocnik (obrońca) z urzędu usługi te jest obowiązany rozliczyć w ramach swojej działalności gospodarczej.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 1173 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego.