Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Usługi przeprowadzania egzaminów na stopnie żeglarskie będą opodatkowane podstawową stawką podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 23 maja 2014 roku nr ITPP2/443-378/14/EK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który jest podmiotem upoważnionym do przeprowadzania egzaminów na stopnie żeglarskie. Wysokość opłaty za egzamin została określona w § 22 rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki w sprawie uprawiania turystyki wodnej oraz na podstawie art. 37a ust. 15 ustawy o żegludze śródlądowej. Z ww. rozporządzenia nie wynika, czy podane kwoty są kwotami netto czy brutto oraz „jaki ew. podatek VAT należy zastosować”. W związku z powyższym Podatnik zwrócił się o wyjaśnienie tej kwestii w Ministerstwie Sportu i Turystyki, uzyskując w odpowiedzi informację, iż zgodnie z art. 5 ust. 2 pkt 1 ustawy o finansach publicznych są to tzw. daniny publiczne, zatem nie podlegają opodatkowaniu.

Kwoty za egzamin ustalone przez MSiT są kwotami „sztywnymi” i nie mogą ulegać dowolnym zmianom. Znaczy to, że nie można ich traktować jako kwot netto i do tego doliczać podatku od towarów i usług. Pobrane opłaty za egzamin pozostają w dyspozycji podmiotu upoważnionego, tj. nie są przekazywane do Ministerstwa. Jako podmiot upoważniony, zajmujący się organizacją egzaminu, z kwoty pobranej za egzamin musi ponieść koszty prowadzenia biura, opłacić wynajem sali do przeprowadzenia części teoretycznej, opłacić wynajęcie jachtu do przeprowadzenia części praktycznej, zapłacić egzaminatorom za przeprowadzenie egzaminu.

Jednocześnie Podatnik podkreślił, że patenty żeglarskie, które można po zdanym egzaminie otrzymać uprawniają do prowadzenia określonych jachtów „na własne potrzeby”, turystycznie. W chwili obecnej aby prowadzić jacht „zawodowo” – uzyskany patent jest jednym z kilku koniecznych dokumentów. W tym zakresie powstaje nowa regulacja prawna mająca precyzyjnie określić, jakie uprawnienia ma posiadać zawodowa załoga jachtu oraz gdzie te uprawnienia należy uzyskać.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organy podatkowego z zapytaniem, czy opłaty...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.