Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE , ROZLICZENIA VAT

30 czerwca 2016

Egzekucja ze środków pieniężnych z programu „Rodzina 500 +”

0 892

Prowadzę firmę i jestem VATowcem. Zdarzy się, że nie zapłacę podatku w terminie i urząd ściąga z mojego rachunku bankowego podatek do zapłaty. Na ten rachunek będą też wpływały pieniądze z programu „500+” na troje moich dzieci. Czy US zajmie tę kwotę za niezapłacony podatek VAT?

ODPOWIEDŹ

Nie, kwoty z programu „500+” są świadczeniem wychowawczym i nie podlegają egzekucji sądowej oraz administracyjnej. Trzeba dodać, iż pomimo ustawowych zwolnień z egzekucji tych świadczeń, może się zdarzyć, że bank zrealizuje zajęcie. W takim przypadku, można zwrócić się do organu egzekucyjnego z wnioskiem o zwolnienie z egzekucji środków wpływających na rachunek bankowy Podatnika z tytułu świadczenia wychowawczego.

UZASADNIENIE

Ustawodawca wprowadzając ustawę o pomocy państwa w wychowaniu dzieci dokonał jednocześnie zmian w przepisach obowiązujących. W ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji zmieniono treść art. 10 § 4 w brzmieniu „nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej oraz świadczenie wychowawcze” Także w art. 833 kodeksu postępowania cywilnego zmieniono § 6 w brzmieniu, jak wyżej.

Zatem świadczenie wychowawcze potocznie zwanym „500+” nie podlega egzekucji. Trzeba jednak dodać, że jeżeli na rachunek bankowy przedsiębiorcy wpływają środki pieniężne z działalności gospodarczej oraz inne środki i środki stanowiące świadczenie wychowawcze, to w przypadku zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego realizacji podlegają wszystkie wierzytelności znajdujące się na tym rachunku z włączeniem świadczeń wychowawczych.

W obecnym stanie prawnym w sytuacji zajęcia prze...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.