Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , ROZLICZENIA VAT

2 lutego 2014

Egzekwowanie długów spadkowych z tytułu VAT

0 974

Zmarł mój ojciec, który prowadził działalność gospodarczą. Wiem, że miał zadłużenie w urzędzie z tytułu podatku VAT. Urząd zabezpieczył swoje roszczenia na nieruchomości. Jako spadkobierczyni całości spadku po ojcu, jakich działań urzędu powinnam się spodziewać?

ODPOWIEDŹ

Przepisy prawa podatkowego regulują postępowanie wobec spadkobierców, którzy zgodnie z art. 97 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa przejmują prawa majątkowe i obowiązki spadkodawcy. Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 98 Ordynacji, do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy (zmarłego) stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe.

Z art. 1012 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (k.c.) wynika, że spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi tzw. przyjęcie proste, bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności tzw. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza, bądź spadek odrzucić.

Od chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe z całego swego majątku (art.1030 k.c). W razie prostego przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia. Jednak w razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku (art. 1031 k.c).

Organ podatkowy w drodze decyzji orzeknie o zakresie odpowiedzialności spadkobiercy i określi wysokość znanych w dniu otwarcia spadku zobowiązań podatkowych spadkodawcy (art. 100 Ordynacji). Termin płatności zobowiązań wynikających z decyzji wynosi 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Brak...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.