Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Nazwa towaru lub usługi objętej korektą jest elementem obowiązkowym na fakturze korygującej, bez względu na przyczynę korekty.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 12 stycznia 2016 roku nr IPPP1/4512-1151/15-5/AS.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, czynny podatnik podatku VAT, która w 2014 roku wybrała metodę rozliczania podatku VAT według metody kasowej na cały 2014 rok. Nie poinformowano o tym fakcie odbiorców, nie dając informacji wymaganej ustawą na fakturach VAT wystawianych kontrahentom ani nie powiadomiono ich w inny sposób.

Kontrahenci, czynni podatnicy podatku VAT nie wiedząc o fakcie, że spółka rozlicza się metodą kasową odprowadzali podatek od towarów i usług wg metody memoriałowej tj. odliczali podatek VAT w miesiącu otrzymania faktury a nie jak powinni w miesiącu zapłaty należności na rzecz spółki, która rozliczała podatek należny od sprzedaży według metody kasowej tj. w miesiącu otrzymania płatności za fakturę.

Spółka ma wątpliwości, jakie elementy musi zawierać faktura korygująca w sytuacji gdy skorygowaniu podlega jedynie brak adnotacji o zastosowaniu metody kasowej, a pozostała treść korygowanej faktury pozostaje bez zmian.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wyjaśnił, iż stwierdzenie pomyłki w jakiejkolwiek pozycji faktury obliguje podatnika do skorygowania pierwotnej faktury VAT. Adnotacja „metoda kasowa” jest na podstawie art. 106e ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku od towarów i usług, elementem koniecznym na fakturze w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 lub art. 21 ust. 1 ww. ustawy. Zatem brak tej adnotacji powoduje, że faktura obarczona jest błędem, powodującym konieczność wystawienia faktury korygującej.

Ponadto organ podatkowy podkreślił, iż faktura korygująca powinna...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.