Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

1 kwietnia 2015

Ewidencja na kasie rejestrującej usług wysyłania przez biuro rachunkowe zeznań podatkowych w formie elektronicznej

0 800

Prowadzimy od dawna biuro rachunkowe. Wykonując tą działalność osiągaliśmy obroty dla osób fizycznych, które nie powodowały obowiązku rozpoczęcia ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej. Usługi dla tych osób są sporadyczne i polegają wyłącznie na pomocy w wysyłaniu zeznań w formie elektronicznej. Ostatnią taką usługę wykonaliśmy w kwietniu 2014 roku. Czy te usługi trzeba zaliczyć do doradztwa podatkowego i czy w 2015 roku możemy dalej pomagać w wysyłaniu elektronicznych deklaracji nie instalując kasy fiskalnej?

ODPOWIEDŹ

Nie, obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej powstanie w dwa miesiące następujące po miesiącu, w którym w 2015 roku zostanie wykonana taka usługa.

UZASADNIENIE

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów

i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Przepis § 3 ust.1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zwalnia z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r.:

  • podatników, u których obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20.000 zł, a w przypadku podatników rozpoczynających w poprzednim roku podatkowym dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli obrót z tego tytułu nie przekroczył, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku podatkowym, kwoty 20.000 zł.

Z kolei, zgodnie z § 4 pkt 2 lit.h zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa m.in. w w/w § 3 nie stosuje się w przypadku:

  • świadczenia usług doradztwa podatkowego.

Na mocy § 9 ust. 3 w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, którzy przed dniem 1 stycznia 2015 roku zaprzestali świadczenia usług, o których mowa w § 4 pkt 2 lit. c–j, a następnie, po wejściu w życie rozporządzenia, świadczą te usługi, świadczenie tych usług jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania przez okres dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym wykonano taką usługę, nie dłużej jednak niż do dnia utraty mocy zwolnień, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1.

Świadczone przez Państwa usługi są sklasyfikowane w PKWiU w sposób następujący: Sekcja M, Dział 69 - Usługi prawne, rachunkowo-księgowe i doradztwa podatkowego:

  • 69.20.32.0 - usługi doradztwa podatkowego i przygotowywania deklaracji podatkowych, dla osób indywidualnych.

Na mocy art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 1996r. o doradztwie podatkowym czynności doradztwa podatkowego obejmują:

  • udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.