Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI

1 kwietnia 2018

Ewidencja sprzedaży torebek foliowych

0 1938

Czy w przypadku wydania towaru w torebce powinniśmy podwyższyć wartość sprzedanego towaru o wartość torebki i taką kwotę nabić na kasę fiskalną? Czy na kasie powinna być osobna pozycja na reklamówki? Czy te reklamówki mamy sprzedawać za 20 gr netto czy możemy tę kwotę podnieść, a na koniec roku z każdej reklamówki odprowadzić tylko 20 groszy? Czy jest możliwe bezpłatne wydawanie torebek plastikowych - chodzi o to czy nikt nie zarzuci nam, że nie naliczyliśmy podatku VAT od każdej reklamówki? Proszę także o informację jak postąpić w przypadku, gdy opakowania foliowe są wydawane w usługach gastronomicznych gdzie sprzedaż jest zazwyczaj na 8% - jaką stawkę zastosować?

ODPOWIEDŹ

Na kasie fiskalnej należy osobno zaewidencjonować sprzedaż torebki foliowej ze stawką VAT 23%. Opłata za torebkę foliową może być wyższa niż 20 groszy (maksymalnie 1 zł), a na koniec roku należy odprowadzić opłatę recyklingową w wysokości 20 gr netto od każdej torby.

Z opłaty mogą być zwolnione tylko bardzo lekkie torebki foliowe o grubości poniżej 15 mikrometrów i tylko w przypadkach, w których pakowana jest w nie żywność sprzedawana luzem. Kto nie pobiera opłaty recyklingowej od nabywającego lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego podlega administracyjnej karze pieniężnej. W związku z tym, że opłata recyklingowa podlega również podatkowi VAT, ukarany podatnik może być także zobowiązany do zapłacenia VAT wraz z odsetkami.

UZASADNIENIE

Z dniem 1 stycznia 2018 roku weszła w życie ustawa z 12 października 2017 roku o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Z ustawy wynika, że przez torbę na zakupy z tworzywa sztucznego należy rozumieć torbę na zakupy, z uchwytami lub bez uchwytów, wykonaną z tworzywa sztucznego, która jest oferowana w jednostkach handlu detalicznego lub hurtowego. W myśl przepisów, torby z tworzyw sztucznych podzielone są na:

  • lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów,

  • bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów, które są wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem.

Ustawa wprowadza nowy rodzaj opłaty związany z torbami z tworzywa sztucznego - tzw. opłatę recyklingową. Wysokość tej opłaty ustalono na maksymalnie 1 zł. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 8 grudnia 2017 roku w sprawie stawki opłaty recyklingowej, stawka opłaty wynosi 20 groszy. Opłacie recyklingowej podlegają wszystkie torebki foliowe o grubości poniżej 50 mikrometrów. Wyjątkiem są opisane przez resort środowiska bardzo lekkie torby foliowe o grubości poniżej 15 mikrometrów służące do pakowania żywności sprzedawanej luzem.

Opłata recyklingowa jest elementem należności za dostawę lekkiej torby, dlatego – w myśl art.5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług – jest opodatkowana VAT jako odpłatna dostawa towarów. Zapis art.29a ustawy o VAT stanowi, że podstawa opodatkowania to wszystko co stanowi zapłatę. Podstawa opodatkowania obejmuje: podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku. Zatem podstawą opodatkowania w tym p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.