Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

1 czerwca 2014

Faktura za media wystawiona na inny podmiot bez prawa do odliczenia VAT

0 846

Podatnik VAT otrzymuje faktury za energię wystawione na nazwisko właścicielki lokalu, w którym wynajmuje biuro na potrzeby prowadzenia działalności. Trwa to już kilka lat. Nigdy nie skorzystał z możliwości odliczenia VAT z tych faktur. Właścicielka nie żyje, a sprawa lokalu nie jest uregulowana formalnie. Umowa na wynajem była sporządzona przed laty aktem notarialnym. Czy podatnik postępuje prawidłowo, nie odliczając VAT? Czy może jest to niepotrzebna ostrożność?

ODPOWIEDŹ

Najemca nie może odliczyć podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących dostawę energii elektrycznej wystawionych na właściciela lokalu.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2014 roku zgodnie z ogólną zasadą, wynikającą z art.106e ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług również faktury za media muszą zawierać te same elementy, co faktury dokumentujące inne zdarzenia gospodarcze. Na fakturach za media należy podawać m.in. NIP nabywcy, jeżeli nabywcą będzie podatnik (wcześniej takiego obowiązku nie było - patrz § 5 ust. 4 pkt 3 obowiązującego do dnia 31 grudnia 2013r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.03.2011 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur).

Z kolei, zgodnie z podstawową zasadą dotyczącą odliczenia podatku wynikającą z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z ust. 2 tego artykułu kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zatem prawo do odliczenia związane jest z wykorzystaniem nabytych towarów i usług do czynności opodatkowanych i dotyczy podatnika, który nabył te towary i usługi. Tak, więc zgodnie z powołanymi powyżej przepisami podstawę do odliczenia podatku naliczonego stanowią faktury zawierające m.in. imię i nazwisko lub nazwę podatnika oraz NIP. W omawianej sytuacji faktury za energię wystawiane są na właściciela lokalu. W związku z tym to on jest nabywcą u...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.