Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy zapłata mojego podatku (1500 zł) może iść z konta biura rachunkowego?

Odpowiedź

Zapłata podatku przedsiębiorcy mogłaby, co do zasady, nastąpić z rachunku bankowego biura rachunkowego w przypadku gdyby kwota podatku nie przekraczała 1000 zł (art. 62b §1 pkt 3 o.p.). Organy podatkowe bardzo rygorystycznie traktują powołany przepis twierdząc, że ma on zastosowanie nawet jeśli podatnik wykaże, że zrealizowana zapłata podatku pochodzi z jego środków, zaś wpłata podatku przez inny podmiot została dokonana jako zwykła czynność techniczna. Odmienne, korzystne dla podatników zdanie wyraził m.in. WSA w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z 28 lipca 2022 roku (sygn. akt I SA/Go 184/22).

 

Uzasadnienie

O zapłacie podatku przez osoby inne niż podatnik traktuje art. 62b §1 pkt 1-3 ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie z tym przepisem, zapłata podatku może nastąpić także przez:

  • małżonka podatnika, jego zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę,
  • aktualnego właściciela przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego, jeżeli podatek zabezpieczony jest hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym,
  • inny podmiot, w przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 1000 zł.

Przy czym treść dowodu zapłaty nie powinna budzić wątpliwości co do przeznaczenia zapłaty na zobowiązanie podatnika  (art. 62b §2 o.p.).

WSA w Gorzowie Wielkopolskim, uchylając zaskarżoną interpretację dyrektora KIS, powołał się na uchwalę NSA z 26 maja 2008 r. (sygn. akt I FPS 8/07), w której wyraźnie odróżniono umowne przenoszenie zobowiązania (długu w zakresie obowiązku zapłaty) od dokonania technicznych czynności wpłaty środków pieniężnych przez podmiot inny niż podatnik (czyli tzw. posłańca albo wyręczyciela). Zdaniem Sądu należy bowiem odróżnić zapłatę podatku przez inny podmiot niż podatnik od zapłaty podatku przez podatnika poprzez dokonanie jedynie technicznej czynności wpłaty przez inny podmiot.

Podobnie  ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.