Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy osoba fizyczna rozpoczynająca działalność polegającą na importowaniu i sprzedawaniu towarów z Chin na aukcjach internetowych ma obowiązek od początku prowadzenia działalności być zarejestrowanym płatnikiem VAT?

ODPOWIEDŹ

Nie, rozpoczynając działalność gospodarczą co do zasady nie ma obowiązku rejestracji jako podatnik VAT przy założeniu, że przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 150.000 zł.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.96 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług podmioty, o których mowa w art.15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art.5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne z zastrzeżeniem ust. 3. Podmioty wymienione w art.15, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art.113 ust.1 i 9 (tj. z uwagi na niskie obroty) lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art.43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne (art.96 ust.3 ustawy o VAT).

Zatem co do zasady przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą jest zwolniony z VAT i może z niego korzystać do momentu, gdy obrót przekroczy w roku podatkowym 150 000 zł (art.113 ust. 1 ustawy o VAT). Natomiast jeżeli działalność została rozpoczęta w trakcie roku podatkowego, kwota obrotu wyliczana jest w odpowiedniej proporcji do okresu prowadzonej działalności (art.113 ust.9 ustawy o VAT). Przedsiębiorca może zrezygnować z prawa do zwolnienia w momencie rozpoczęcia działalności lub począwszy od każdego kolejnego miesiąca. Należy pamiętać o zapisie art.113 ust.13 ustawy o VAT, w którym ustawodawca określił dla jakich podatników nie stosuje się powyższych zwolnień. Zwolnień, o których mowa w w/w art. 113 ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników:

1) dokonujących dostaw:

  • a) towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy,

  • b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:

- energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0),

- wyrobów tytoniowych,

- samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,

  • c) budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b,

  • d) terenów budowlanych,

  • e) nowych środków transportu;

2) świadczących usługi:

  • a) prawnicze,

  • b) w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,

  • c) jubilerskie;

3) nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.

W opisanym przypadku zastosowanie znajdzie także art.17 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku, gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną. Zgodnie z art.33 ust.1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art.17 ust.1 pkt 1 i 2 oraz ust. 1b, są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek, z zastrzeżeniem art. 33b. Oznacza to, że przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia podmiotowego, w przypadku czynności importu towarów, ma obowiązek obliczenia i wskazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku od towarów i usług z uwzględnieniem obowiązujących stawek. Natomiast z art.33 ust.4 i ust.5 ustawy o VAT wynika, że podatnik jest obowiązany w terminie 10 dni, licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych, do wpłacenia kwoty obliczonego podatku, z zastrzeżeniem art.33a-33c, a w przypadkach niewymienionych w ust.1-4 i art. 34 podatnik jest obowiązany do zapłaty kwoty należnego podatku w terminie i na warunkach określonych dla uiszczenia cła, również gdy towary zostały zwolnione od cła lub stawki celne zostały zawieszone albo obniżone do wysokości 0%.

Przy czym w sytuacji tej przedsiębiorca nie musi rejestrować się jako czynny podatnik VAT.

Podatek od towarów i usług naliczony i zapłacony z tytułu importu towarów jest podatkiem naliczonym.

Prosimy jednak pamiętać, że tylko w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art.86 ust.1 ustawy o VAT) oraz, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7 (art.88 ust.4 ustawy o VAT). Zatem osoba korzystająca ze zwolnienia z VAT nie będzie mała prawa do odliczenia zapłaconego z tytułu importu towarów podatku VAT.

Agnieszka Falkowska

Starszy Komisarz Skarbowy