Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Incoterms DDP – kiedy rozpoznać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

Artykuły | 20 lipca 2023 | NR 139
0 732

Spółka z o.o. nabyła od kontrahenta z Chin towar. W ramach transakcji zostały ustalone warunki Incoterms DDP z dostawą na terytorium Polski. Odprawa celna została jednak dokonana w Niemczech. Czy powinniśmy rozpoznać WNT, a jeśli tak, to na jakich warunkach?

Odpowiedź

Spółka w opisanej w pytaniu sytuacji powinna rozpoznać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (dalej: „WNT”).

Uzasadnienie

Zasady Incoterms są regułami, którymi posługiwanie się jest dobrowolne. Jednakże są one szeroko stosowane w ramach obrotu gospodarczego na całym świecie. Wynika to z faktu, że ułatwiają one interpretowanie zapisów umownych, a w razie wystąpienia nieporozumień wspomagają również w dochodzeniu ewentualnych roszczeń o charakterze prawnym.

Te zasady określają kilka podstawowych warunków sprzedaży w relacji pomiędzy nabywcą a sprzedawcą, w szczególności takich jak: podział kosztów, moment przejścia ryzyka nad towarem, określenie miejsca dostawy, określenie strony organizującej odprawę celną.

Zasady Incoterms dzieli się na kilka grup (E, F, C, D), które charakteryzują się zróżnicowanym ryzykiem transakcyjnym, zróżnicowaną formą ustalenia dostawy towarów i ponoszenia kosztów okołotransakcyjnych.

W analizowanej sytuacji zastosowano Incoterms DDP (Delivery Duty Paid), co oznacza, że towar powinien zostać dostarczony przez sprzedającego do miejsca dostawy wskazanego przez nabywcę. W praktyce przy okazji uzgadniania stosowanego Incoterms w zapisach umownych bądź na fakturze wskazuje się miejsce dostawy, która będzie dokonywana z wykorzystaniem Incoterms DDP. Ponadto w przypadku zastosowania tej reguły to sprzedający powinien pokryć koszty odprawy celnej.

Przechodząc do kwestii związanych z opodatkowaniem podatkiem VAT, należy wskazać, że ustawodawca jako jeden z przedmiotów opodatkowania wymienia wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Stosownie do ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, zaś towarami są rzeczy, ich części oraz wszelkie postacie energii.

Wynika z tego, że dla celów VAT niezbędne jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel – to sformułowanie dotyczy czynności, wskutek której nabywca otrzymuje prawo do faktycznego dysponowania rzeczą.

Pamiętaj!
Wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów jest takie przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel, które zostało dokonane w ramach wysyłki lub transportu na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu.

Co istotne, ustawodawca wskazuje, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów wystąpi również wówczas, gdy zostaną przemieszczone towary należące do podatnika lub na jego rzecz, z terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska, jeśli zostały one uprzednio zaimportowane i mają służyć działalności gospodarczej.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.