Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jak opodatkować VAT-em opłatę za opakowania z tworzyw sztucznych

Artykuły | 18 kwietnia 2024 | NR 2
0 65

Od 1 stycznia 2024 r. przedsiębiorcy prowadzący jednostki handlowe lub gastronomiczne, a także prowadzący sprzedaż za pomocą automatów sprzedających produkty, są obowiązani do pobierania od klientów opłat za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w które pakowane są żywność i napoje. Przedsiębiorcy ci mają jednak wątpliwość, jak opodatkować VAT-em taką opłatę.

Obowiązek pobierania opłaty za opakowania z tworzyw sztucznych wynika z art. 3b ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, dodanego do ustawy w celu implementacji unijnej dyrektywy 2019/904 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, zwanej dyrektywą SUP (Single-Use Plastics). 
Zgodnie z przytoczonym przepisem:

  • przedsiębiorcy prowadzący jednostkę handlu detalicznego, jednostkę handlu hurtowego lub jednostkę gastronomiczną, w których są oferowane produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wymienione w załączniku nr 6 do ustawy, będące opakowaniami, albo napoje lub żywność pakowane przez tego przedsiębiorcę w te produkty, oraz
  • przedsiębiorcy pakujący i oferujący za pomocą urządzenia vendingowego napoje lub żywność w produktach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wymienionych w załączniku nr 6 do ustawy będących opakowaniami są od 1 stycznia 2024 r. obowiązani do pobrania opłaty od użytkownika końcowego nabywającego te produkty, albo napoje lub żywność w tych produktach.

Pamiętaj!
Od 1 lipca 2024 r. przedsiębiorcy prowadzący jednostki handlowe i gastronomiczne będą obowiązani zapewnić opakowania alternatywne, wytworzone z materiałów innych niż tworzywa sztuczne (w tym innych niż tworzywa sztuczne ulegające biodegradacji) lub opakowania wielokrotnego użytku.

Zgodnie z załącznikiem nr 6 do cytowanej ustawy produktami podlegającymi takiej opłacie są wykonane z tworzyw sztucznych: kubki na napoje (w tym ich pokrywki i wieczka) oraz pojemniki na żywność. 

Ważne!
Wysokość opłaty została określona w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z 7 grudnia 2023 r. i wynosi:

  • 20 gr w przypadku kubków na napoje;
  • 25 gr w przypadku pojemników na żywność.

Zastanawiając się nad sposobem ujmowania takiej opłaty dla celów VAT, należy sięgnąć do art. 29a ust. 1 i 6 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którymi podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. 
Podstawa ta obejmuje również:

  • podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
  • koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub us...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.