Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI

1 grudnia 2018

Jaka stawka VAT obowiązuje przy sprzedaży nieruchomości

0 940

Firma posiada nieruchomość (plac), która nie jest zabudowana. Chcieliśmy budować tam nasze biuro, ale okazało się że plan zagospodarowania przestrzennego obejmuje jedynie 10% działki, a jej przekwalifikowanie jest dość skomplikowane. W tej sytuacji wystawiliśmy tę działkę na sprzedaż. Jaką stawkę VAT zastosować do sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.

ODPOWIEDŹ

10% wartości działki podlega opodatkowaniu stawką VAT 23%, natomiast 90% wartości nieruchomości korzysta ze zwolnienia z VAT.

UZASADNIENIE

W myśl art.43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Przez tereny budowlane natomiast, zgodnie z definicją zawartą w ustawie o VAT, rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Z tego powodu istnieje konieczność ustalenia, jaka część nieruchomości jest uznana przez organy administracji jako tereny budowlane.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 9 czerwca 2017 r., sygn. akt I FSK 1650/15 wskazuje, że „o charakterze terenu, jako terenu budowlanego w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy (...) o podatku od towarów i usług (...), można mówić jedynie w sytuacji, gdy możliwość zabudowy ma dla terenu podstawowe, dominujące znaczenie. Natomiast nie jest istotna możliwość zabudowy, jeśli ma ona charakter uzupełniający w stosunku do podstawowego przeznaczenia terenu. Ustawodawca wskazał bowiem w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy podatkowej na generalne przeznaczenie terenu jako budowlanego, a nie na możliwość zrealizowania na nim jakiegokolwiek obiektu budowlanego. Pojęcie „terenu budowlanego” w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy (...) o podatku od towarów i usług (...), należy odnosić do głównego, dominującego przeznaczenia gruntu w miejscowym...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.