Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Podatnik prowadzi działalność od 3 lat i jest zwolniony przedmiotowo z VAT ze względu na szkołę języków obcych (usługi zwolnione z art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT) oraz podmiotowo do limitu ze względu na tłumaczenia językowe. Obecnie zamierza rozszerzyć działalność o sprzedaż podręczników do nauki j.obcego. Sprzedaż podręczników przewyższy 200.000 zł i nastąpi w ciągu jednego miesiąca. Czy podatnik wchodząc na VAT musi zastosować proporcję do odliczenia tylko w tym jednym m-cu, czy musi stosować proporcję do końca roku pomimo braku sprzedaży opodatkowanej? Jak prawidłowo wyliczyć szacunkową proporcję w tym konkretnym przypadku?

ODPOWIEDŹ

W przypadku, gdy Podatnik ma możliwość przyporządkowania ponoszonych wydatków do czynności opodatkowanych, to nie musi stosować proporcji. Natomiast, gdy Podatnik nie może przyporządkować ponoszonych wydatków do czynności opodatkowanych lub zwolnionych i zamierza odliczać VAT, musi zastosować proporcję.

UZASADNIENIE

Z zasady ogólnej określonej w art. 86 ust. 1 i ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że obniżenie podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić jedynie w sytuacji, gdy jest bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, a kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. W przypadkach, gdy podatnik wykonuje czynności uprawniające do odliczenia podatku VAT i niedające prawa do tego odliczenia i nie ma możliwości przyporządkowania ponoszonych wydatków do czynności opodatkowanych lub nieopodatkowanych, zastosowanie znajduje przepis art. 90 ustawy o VAT. Przepis ten ma na celu określenie wartości podatku naliczonego, służącego wyłącznie czynnościom opodatkowanym, z pominięciem tej części podatku naliczonego, w jakiej nabyte towary i usługi będą wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności zwolnionych od podatku.

Zgodnie z art.113 ust. 5 ustawy o VAT, jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku z uwagi na limit sprzedaży 200.000 zł przekroczy kwotę limitu uprawniającą do tego zwolnienia, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę. Podatnik zatem stosuje zwolnienie tylko do czynności nauki języków obcych, a pozostałe czynności podlegają opodatkowaniu. Podatnik może ponownie skorzystać ze zwolnienia, ale dopiero po upływie roku, licząc od końca 2018 roku (art.113 ust.11 ustawy o VAT). Zatem przez cały 2019 rok Podatnik ma obowiązek opodatkować sprzedaż dot. usług t...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.