Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Małżonkowie chcą wspólnie rozliczyć PIT za rok 2023. Ich wspólne dochody przekraczają 112 000 zł. Czy w związku z tym mogą skorzystać z ulgi na jedno niepełnosprawne dziecko w rocznym zeznaniu podatkowym? Czy dotyczy ich limit 112 000 zł?

Odpowiedź

Małżonkowie po spełnianiu ustawowych warunków odliczenia mają możliwość rozliczenia we wspólnym PIT za 2023 r. ulgi z tytułu wychowywania jednego niepełnosprawnego dziecka. Preferencja ta wynika z obowiązującego od lipca 2023 r. art. 27f ust. 2e u.p.d.o.f., który stanowi, że limity dochodów nie dotyczą podatnika i jego małżonka, którzy wykonywali władzę, pełnili funkcję albo sprawowali opiekę w stosunku do jednego dziecka, posiadającego orzeczenie albo decyzję, o których mowa w art. 26 ust. 7d u.p.d.o.f.

Uzasadnienie

Małżonkowie, którzy wykonują w danym roku podatkowym władzę rodzicielską, osoba, która pełni funkcję opiekuna prawnego (jeżeli dziecko z nią zamieszkuje), rodziny zastępcze sprawujące opiekę nad dzieckiem na podstawie decyzji sądu lub umowy zawartej ze starostą, mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej. Ulga prorodzinna polega na możliwości pomniejszenia podatku dochodowego (obliczanego według skali podatkowej).

Pamiętaj!
Prawo do odliczenia od podatku kwoty ulgi prorodzinnej i otrzymania dodatkowego zwrotu z tytułu tej ulgi przysługuje podatnikowi, który w roku podatkowym:

  • w stosunku do małoletniego dziecka: 
    • wykonywał władzę rodzicielską, 
    • pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało, 
    • sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą;
  • utrzymywał dziecko pełnoletnie:
    • bez względu na jego wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywało zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
    • które nie ukończyło 25. roku życia, uczy się lub studiuje oraz spełnia kryterium dochodowe, tj. „jeżeli w poprzednim roku nie uzyskało dochodów wyższych niż dwunastokrotność kwoty renty socjalnej (tj. 19 061,28 zł) ”. 

Ważne!
Za dochód dziecka rozumie się przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodów. Do dochod...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.