Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI

31 lipca 2013

Kompleksowe usługi magazynowania opodatkowane w kraju usługobiorcy

0 750

27 czerwca 2013 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał kolejny wyrok w polskiej sprawie. Wyrok ten zakończył trwającą od kilku lat w naszym kraju debatę na temat tego, gdzie powinna być opodatkowana usługa magazynowania towarów – czy w miejscu położenia magazynu, czy, zgodnie z zasadą ogólną, w miejscu siedziby usługobiorcy.

Wyrok w sprawie C-155/12 został wydany w konsekwencji sporu pomiędzy Ministrem Finansów a RR Donnelley Global Turnkey Solutions Poland sp. z o.o. Spółka ta, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczyła na rzecz podników mających siedziby w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej (i nieposiadających na terytorium Polski siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności) kompleksową usługę w zakresie magazynowania towarów. Usługa ta obejmowała między innymi przyjmowanie towarów do magazynu, umieszczanie towarów na odpowiednich półkach magazynowych, przechowywanie tych towarów, pakowanie towarów dla klientów, wydawanie towaru, rozładunek i załadunek. Ponadto, w odniesieniu do niektórych kontrahentów, usługa obejmowała również przepakowywanie materiałów dostarczonych w opakowaniach zbiorczych do indywidualnych zestawów.

Spór pomiędzy organami podatkowymi a spółką dotyczył miejsca opodatkowania opisanej usługi. Przypomnijmy, że zgodnie z zasadą ogólną, wyrażoną w art.28b ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług (i odpowiednio art.44 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej) miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika działającego w takim charakterze jest miejsce, w którym podatnik ten posiada siedzibę swojej działalności gospodarczej (lub stałe miejsce prowadzienia działalności gospodarczej, lub, w przypadku braku siedziby i stałego miejsca prowadzienia działalności gospodarczej, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu). Zgodnie natomiast z art.28e ustawy o VAT (oraz odpowiednio art.47 dyrektywy 2006/112/WE), miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia nieruchomości.

Istotą sporu było to, który z przytoczonych powyżej przepisów należy zastosować do określenia miejsca świadczenia (a w konsekwencji opodatkowania) usług magazynowania. Ministerstwo Finansów uważało, że opisaną usługę magazynowania należy zakwalifikować jako usługę związaną z nieruchomością, jaką niewątpliwie jest magazyn, a zatem usługa ta powinna być opodatkowana w tym kraju, w którym położona jest nieruchomość. Spółka RR Donnelley nie zgadzała się z tym stanowiskiem, argumentujac, że, skoro zamiarem stron nie było przyznanie usługobiorcy prawa użytkowania powierzchni magazynowej, lecz jedynie utrzymanie towarów w niezmienionym stanie oraz zapewnienie wszelkich dodatkowych świadczeń związanych z tego rodzaju usługą, usługi nie można uznać za związaną z nieruchomościami, a zatem podlega ona opodatkowaniu zgodnie z zasadą ogólną, w miejscu siedziby usługobiorcy. Różnicę w opodatkowaniu z zastosowaniem każdego z opisanych stanowisk obrazuje poniższy przykład:

Przykład

Spółka X z siedzibą w Polsce świadczy na rzecz Spółki Y z siedzibą w Niemczech kompleksową usługę magazynowania towarów w magazynie położonym w Polsce. Wartość netto usługi to 50.000 zł.

Przyjmując stanowisko Ministra Finansów (zasadę opodatkowania usługi w miejscu położenia nieruchomości) Spółka X powinna uznać usługę za świadczoną na terytorium naszego kraju i opodatkować ją 23% VAT (11.500 zł). Spółka Y, która nie jest zarejestrowanym podatnikiem w Polsce, nie może odliczyć podatku z faktury wystawionej przez Spółkę X, może jedynie zw...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.