Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI

2 lutego 2018

Korekta uprzednio skorygowanej a uregulowanej po likwidacji działalności wierzytelności

0 898

Będąc czynnym podatnikiem VAT skorzystałem z ulgi na złe długi w sytuacji, gdy dłużnik mi nie zapłacił należności. 150 dni od dnia upływu terminu płatności ustalonej w umowie lub na fakturze minęło w styczniu 2017 roku. W międzyczasie zlikwidowałem działalność gospodarczą w kwietniu 2017 roku, a mój dłużnik uregulował brakującą należność w sierpniu 2017 roku. Czy mam obowiązek dokonać korekty w związku z zapłatą wierzytelności i ponownie się zarejestrować do VAT, by móc rozliczyć tę korektę?

ODPOWIEDŹ

Czytelnik będzie zobowiązany do zwiększenia podstawy opodatkowania i podatku należnego pomimo, że została ona uregulowana po likwidacji działalności. W celu dokonania korekty nie należy dokonywać ponownej rejestracji.

UZASADNIENIE

Zgodnie z generalną zasadą określoną w art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług, wierzyciel ma prawo do pomniejszenia podstawy opodatkowania oraz podatku należnego z tytułu dostaw towarów oraz świadczenia usług na terytorium kraju, jeżeli nieściągalność tych wierzytelności zostanie uprawdopodobniona. Przepis stosuje się także w sytuacji, gdy w stosunku do części kwoty wierzytelności, nieściągalność została uprawdopodobniona. Wierzytelność uważa się za uprawdopodobnioną, jeżeli nie została uregulowana lub zbyta w  jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w  umowie lub na fakturze. Wierzyciel może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy łącznie są spełnione warunki:

  • dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika VAT czynnego, wobec którego nie toczy się postępowanie upadłościowe, restrukturyzacyjne oraz nie jest w trakcie likwidacji,

  • na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje korekty obie strony są czynnymi podatnikami VAT a dłużnik nie jest objęty postępowaniem upadłościowym, restrukturyzacyjnym oraz w likwidacji,

  • od daty wystawienia faktury dokumentującej daną wierzytelność nie upłynęły dwa lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.

Powyższej korekty wierzyciel dokonuje w rozliczeniu za okres, w którym minął 150 dzień określony w umowie lub na fakturze pod warunkiem, że dana wierzytelność nie zostanie zbyta lub uregulowana w jakiejkolwiek formie do dnia złożenia przez wierzyciela deklaracji podatkowej.

W sytuacji, gdy po dokonaniu korekty należność zostanie uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w całości bądź w części, to...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.