Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , NIERUCHOMOŚCI

1 listopada 2017

Miejsce świadczenia usług instalacji pieców na terytorium Niemiec na rzecz polskiego kontrahenta

0 965

Podatnik, który rozpoczął działalność gospodarczą w bieżącym roku, wykonuje usługi polegające na instalowaniu pieców przemysłowych (PKWiU 33.20 Instalowanie maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia) i jest zwolniony podmiotowo z VAT. Działalność jest wykonywana na rzecz kontrahenta polskiego, lecz czynności wykonywane są na terenie Niemiec. Podatnik sam instaluje piece w różnych pomieszczeniach przemysłowych. Czy wykonywane przez podatnika usługi należy zaklasyfikować jako związane z nieruchomościami? Gdy przekroczy limit uprawniający go do zwolnienia podmiotowego to jakie faktury powinien wystawiać, tzn. z jaką stawką VAT, czy w ogóle bez VAT?  

ODPOWIEDŹ

W opisanym przypadku mamy do czynienia z usługą świadczoną na nieruchomości położonej w Niemczech. Miejscem świadczenia, a tym samym opodatkowania tych usług - w oparciu o art.28e ustawy o VAT - jest kraj, w którym piece są instalowane - Niemcy.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 28e ustawy o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

W myśl wykładni Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zakwalifikowaniu danej usługi do usług związanych z nieruchomościami decydują dwie przesłanki:

  1. usługa musi być związana z konkretną nieruchomością, a nie z nieruchomościami

  2. związek z nieruchomością musi być bezpośredni.

Ustawodawca w wydanych interpretacjach indywidualnych również podkreśla istotność przesłanek wskazanych przez TSUE. I tak, na związek z nieruchomością wykazuje przykładowo:

  • montaż systemu sygnalizacji przeciwpożarowej w budynku (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 21 października 2008 r., ILPP2/443-807/08-4/MN),

  • montaż pieca lakierniczego wraz z konstrukcją wsporczą w zakładzie (Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 stycznia 2009 roku, IPPP1/443-2023/08-4/AW),

  • montaż, demontaż, naprawa lub wymiana części pieca szklarskiego w hucie szkła;  piec jest trwale związany z nieruchomością (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 31 grudnia 2014 r., IBPP4/443-470/14/EK).

Zatem usługi montażu pieców przemysłowych, które z racji swojej konstrukcji powinny być trwale związane z nieruchomością, uznać należy za usługi świadczone na konkretnej nieruchomości.

U podatnika korzystającego ze zwolnienia podmiotowego nie wystąpi obowiązek rejestracji jako podatnik VAT-UE, a tym samym obowiązek składania miesięcznych lub kwartalnych informacji podsumowujących z racji świadczonych usług na nieruchomości.

Zgodnie z art. 113 ust 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Tu chcielibyśmy podkreślić, iż usługi świadczone poza granicami Polski przez polskiego przedsiębiorcę nie są wliczane do limitu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy, po przekroczeniu którego sprzedaż podlega opodatkowaniu VAT. Skoro miejscem świadczenia usług nie jest Polska, to nie są one opodatkowane w kraju. Nie można więc ich uznać za sprzedaż, o której mowa w ustawie o VAT. Może zatem mieć miejsce taka sytuacja, że podatnik, kt...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.